Az emberek túlnyomó többsége úgy gondolja, túl sok menekült érkezik Európába, ennek ellenére többségben vannak azok is, akik feleslegesnek tartják a jövő vasárnapra kitűzött népszavazást – derül ki a Publicus Intézet felméréséből, amit a Vasárnapi Hírek megbízásából készítettek.
Nem kötelességünk segíteni
A megkérdezettek többsége nem gondolja azt, hogy a menekülteket emberségeseben kellene kezelni, sőt, kétharmaduk szerint nem kötelességünk segíteni rajtuk. Ugyanakkor minden tíz megkérdezettből hatan úgy gondolják, népszavazás nélkül is megakadályozható a kényszerbetelepítés, felesleges erre költeni. Ugyancsak 60 százaléknyian gondolják úgy, hogy a menekülteket amúgy sem lehet arra kényszeríteni, hogy oda költözzenek, ahova nem akarnak.
Az emberek fele ígérte biztosra részvételét a népszavazáson, köztük kétharmadnyian vannak, akik a kvóta ellen szavaznának. Emellett az összes megkérdezett 11 százaléka adna le érvénytelen szavazatot, ha elmenne, de a többség inkább otthon marad.
Népszerűséghajhászás
86 százaléknyian vélik úgy, hogy túl sok menekült érkezik Európába, de 48 százalék azt is gondolja, hogy a Fidesz egy népszerű témát felhasználva saját népszerűségét igyekszik növelni.
Már csak két társadalmi csoportban vannak többségben azok, akik szerint emberségesebben kellene bánni a menekültekkel: a budapestiek körében 54 százalék, az MSZP szavazók körében 52 százalék az arányuk. Ezzel ellentétesen leginkább a Jobbik-szavazók gondolkodnak, 65 százalékuk szerint nem kell több emberséget tanúsítani a menekültek iránt. Ebben a legfeljebb 8 általánossal rendelkezők 58 százaléka, és a Fidesz-szavazók 56 százaléka is osztozik.
Az MSZP-szavazók 72, a Jobbik-szavazók 58 százaléka feleslegesnek tartja a népszavazást, a fideszesek körében ez az arány csak 31 százalék.
Túltolják
A megkérdezettek kétharmada túl soknak gondolja a kormány által folytatott hirdetési kampányt, csak 28 százalék mondta, hogy szükség van ennyi hirdetésre.
A megkérdezettek fele ígéri biztosra részvételét a népszavazáson, de a Publicus megjegyzi, hogy a részvétel a legnehezebben mérhető szándék, és általában többen jelzik részvételüket annál, mint akik végül el is mennek. Így jelenleg a népszavazás érvényessége meglehetősen kérdéses. A Fidesz-szavazók 82, az MSZP-szavazók 34 százaléka ígérte részvételét, de az összes résztvevőnek csak hat százaléka szavazna igennel. A részvételüket biztosra ígérők körében két százaléknyian adnának le érvénytelen szavazatot.