Egy jogszabály vethet véget annak, hogy több egyetem hallgatói önkormányzatában olyan vezetők vannak, akik akár több mint egy évtizede betöltenek valamilyen tisztséget. Múlt héten a Szegedi Tudományegyetem hallgatói képviseletének elnöke, a 30 éves Török Márk került a figyelem központjába, akinek egyetemi közéleti pályafutása még 2004-ben kezdődött, és 2007 óta csak egyetlen év volt, amikor egy fegyelmi ügy miatt nem ő állt az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat élén.
Török – akit egyébként nem a hallgatók, hanem a kari hallgatói önkormányzatok delegáltjaiból álló választmány erősít meg tisztségében évről évre, szinte mindig ellenszavazat nélkül – már az intézménynek is terhes. Ezt a Magyar Narancs csütörtöki cikkében még az egyetem rektora is megerősítette, a 12 egyetemi kar dékánja pedig nyílt levélben kérte Törököt, hogy távozzon tisztségéből, mert személye a botrányok és a vitatható működés miatt nem vet jó fényt az egyetemre.
Egy törvénymódosítás – amelyre a múlt héten figyelt fel az Átlátszó Oktatás – kimondja, hogy tavaly szeptember 1. óta csak olyan személyeket lehet megválasztani hallgatói önkormányzati tisztségre, aki előtte nem töltött el négy évnél többet a hallgatói képviseletben. Mivel Török Márkot ez után választották meg legutóbb, az egyetem rektora, Szabó Gábor megsemmisítette a HÖK-választás eredményét, amit Török bíróságon akar megtámadni.
Ugyanakkor az Eduline arról ír, hogy nem Török Márk az egyetlen, aki túl régóta tevékenykedik a hallgatói mozgalomban. A Debreceni Egyetem hallgatói önkormányzatának elnöke, Körösparti Péter 1981-ben született, és épp ezen a napon, június 30-án jár le a mandátuma, több mint egy évtized höközés után. Igaz, ő egyetemi évei alatt öt diplomát is szerzett.
Az oktatási portál információi szerint Körösparti békésebben távozhat szegedi kollégájánál, őt ugyanis még a jogszabály hatályba lépése előtt nevezték ki, így kitölthette mandátumát. Nem is tervezi a folytatást, bár azt írják, utódja sem lesz éppen fiatal: a 29 éves Bognár István Ádám veszi át péntektől a debreceni hallgatói önkormányzat vezetését. Ő egyébként a dehir.hu értesülése szerint 2010 óta vesz részt a hallgatói közéletben, vagyis kérdéses, hogy megválasztása nem megy-e szembe a törvény által meghatározott négyéves korláttal.