Belföld

Hiánypótló magyar kutatás a hülyeségről

Kiderült, hogy szándékosan nem lehet "hülyeséget" csinálni.

A “hülyeség” pszichológiájáról végeztek kutatást az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen (ELTE) – hangzott el az M1 aktuális csatornán hétfő délelőtt. Aczél Balázs adjunktus azt mondta, a “hülyeség” fogalmának a pszichológia nyelvére való lefordítását tűzték ki célként. Azt vizsgálták, hogy az emberek mely helyzetekben, milyen viselkedési formák leírására használják a kifejezést.

Erről furcsamód a pszichológia eddig semmit nem tudott, nem voltak ilyen vizsgálatok.

A kutatáshoz internetről összeszedett történeteket is felhasználtak, illetve hallgatókat kértek meg, hogy írjanak naplót a mindennapokban tapasztalt “hülyeségekről”. A feljegyzéseket és történeteket 150 “bírának” adták ki, akik 90 százalékban megegyeztek egymás között abban, hogy egy-egy helyzetben használnák-e a kifejezést vagy sem.

Az eredmények szerint a kifejezést például akkor alkalmazzák az emberek, amikor valaki magabiztos olyan dologban, amelyekhez igazából nincs megfelelő képessége, tehetsége vagy tudása. Ilyen például, amikor valaki ittasan vezet – magyarázta Aczél Balázs. Az adjunktus közölte: a kifejezés használatának érdekessége az is, hogy szándékosan nem lehet “hülyeséget” csinálni, az emberek megítélése szerint a “hülyeség” nem lehet célvezérelt viselkedés eredménye.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik