Belföld

Az ÁSZ mindent rendben talált a Bethlen Gábor Alapkezelőnél

Az MSZP és a Jobbik képviselői azonban költségvetési aggályaiknak adtak hangot a nemzeti összetartozás bizottságának ülésén.

Pulay Gyula felügyeleti vezető hétfőn a bizottság előtt kijelentette: az Állami Számvevőszék (ÁSZ) teljes egészében rendben találta a külhoni magyarság támogatásait koordináló Bethlen Gábor Alapkezelő (BGA) működését a vizsgált 2013-as évre vonatkozóan. A vizsgálat során 117 tételt néztek át, és egyetlen hibásat sem találtak. A gazdálkodás megfelelő, pénzügyileg, számvitelileg is kiegyensúlyozott volt.

Az alapot kisebb mértékben érintették a kormányzati megszorító intézkedések, ugyanakkor év végén maradvány képződött, és év közben sem voltak likviditási problémák.

Hiányozna 1,5 milliárd?

Kiss László ((MSZP) azt tudakolta, hogy van-e helyszíni ellenőrzési terve a BGA-nak, milyen dokumentumokat kérnek be. Szóvá tette, hogy az oktatási-nevelési támogatásoknak csak csökkentett összegét fizették ki, és felvetette annak jogszerűségét.

Utóbbit hasonlóan aggályosnak nevezte Szávay István (Jobbik), aki szerint 1,5 milliárd forint hiányzik a támogatásokból.
Kritizálta azt is, hogy miért nem került a mostani jelentésbe, hogy a nemzetpolitikai célokra fordított támogatások nem rendezetten és egységesen szerepeltek a költségvetésben.

Arra is választ várt, hogy mennyi pontosan a többlet a BGA-nál, a jelentés szerint 350 millió, míg a vezérigazgató 500 millióról beszélt. Ezt a többletet mire költik el? – kérdezte.

Pulay Gyula válaszában azt mondta: az alapkezelőt ellenőrzik, nem a konkrét támogatottakat. Jelezte: benne volt az ÁSZ korábbi jelentésében, hogy a költségvetésben fennáll a párhuzamosság, de mivel ez nem BGA gazdálkodásával függ össze, ezért a mostani dokumentumban nem szerepel.

Mihály Erzsébet, a BGA támogatásfinanszírozási igazgató elmondta: minden nagyobb, 50 millió feletti beruházásnál háromoldalú szerződést kötnek, és havonkénti beszámolót kérnek.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik