Nem az a meglepetés, hogy az MSZP jelöltje győzött Újpesten, hiszen ez várható volt az áprilisi adatok és a közvélemény-kutatások alapján, ami igazán meglepő, hogy ilyen jelentős arányú győzelem született. Erre senki sem számított – véli Juhász Attila, a Political Capital elemzője.
A politológus szerint ennek az a legfőbb oka, hogy ezúttal a Fidesz szavazói maradtak otthon.
„Időközi választásokon a részvétel mindig alulmarad az országos eredményekhez képest, ám a kormánypárt több mint tízezer szavazót veszített. Ezzel a Fidesz néhány hónap alatt elérte azt a népszerűségcsökkenést, amit 2010 után csak két évvel mutattak a felmérések.”
A baloldali pártoknak pedig – véli Juhász – különösen nagy siker egy ekkora arányú győzelem és maga a mandátumszerzés ebben az állapotukban, hiszen a Fidesz támogatottsága országosan még mindig jelentős.
A februári veszprémi időközi választás sokkal nagyobb visszhangot fog kapni az országos politikában Juhász Attila szerint. A tétje valójában a kétharmad megtartása lesz a kormánypárt számra. A jobboldali szavazótábor Veszprémben és még inkább a környező településeken nagyon erős. Ez megnehezíti az ellenzéki pártok dolgát. Különösen akkor, ha újra belefutnak abba az alkudozásba, ami a jelölt személyét érinti. A politológus szerint az ő szempontjukból fontos, hogy minél előbb eldőljön, melyik párt jelöltje indul, támogatnak-e egy közös jelöltet, vagy esetleg az ellenzéki pártok beállnak-e egy független jelölt mögé. A pontos előrejelzést az is nehezíti, hogy nem tudni, mi lesz a kormánykritikus tüntetéssorozat kifutása.
„Én azt gondolom, hogy megjelenik majd az országos politikai hangulat a veszprémi választáson. A múlt heti tüntetéssorozatnak épp Veszprém volt az egyik erős, vidéki színhelye. Tehát nyilván nehezebb dolga lesz az ellenzéknek Veszprémben, mint Újpesten, de van esélye a győzelemre.”