Ezt írják:
“Hétfőn a Fidesz-frakció módosító indítványt nyújt be a távközlési adó internetes adatforgalomra vonatkozó részével kapcsolatban, amelynek két fő eleme van:
- javasoljuk egy adófizetési felső korlát bevezetését, ami az adó mértékét 700 forintban maximalizálja
- az adatforgalomra kiterjesztett adót a távközlési szolgáltató cégek fizetik, nem az előfizetők, nem a magánszemélyek”
Mindeközben több tízezren tüntetnek az internetadó ellen.
Hétfőn nyújtja be a Fidesz a parlamentnek azt a módosító indítványát, amelyben javasolja, hogy maximum havi 700 forint lehessen az internetadó mértéke – ismétli frakció közleményét az MTI. A parlamentnek kedden benyújtott adótörvény-javaslat tartalmazza az internetadót, amelyet az internetszolgáltatóknak kellene megfizetniük, a javaslat szerint 150 forintot minden megkezdett gigabájt forgalom után – teszi hozzá.
Miről is van szó?
Október 21-én, kedden este érkeztek az első hírek arról, hogy a kormány megadóztatná az internethasználatot. Pontosan meg is jelölték, a felhasználó minden megkezdett gigabájtja után a szolgáltató 150 forintot fizethetne az államkasszába. Az azonnali negatív reakciókra a kormány válasza az volt, az adó a szolgáltatókat, és nem a végfelhasználókat sújtja.
A hír másnapján rövid ideig egy MTI-s hír hibás megjelenése, és ennek félreértelmezése okozott enyhülést. Sokan úgy magyarázták a szöveget, miszerint az adóba egy felső limitet építenek be, mely a magánszemélyek esetében legfeljebb 700, a cégeknél 5000 forintos adót ír elő havonta. Hamarosan kiderült azonban a hiba, és bebizonyosodott: a plafon csupán a távközlési szolgáltatásokra vonatkozott, a szövegben nincs hivatalos, pontos utalás arra, hogy a netadó is megkapná a biztonsági limiteket.
A különféle átlagos felhasználói tevékenység közben már az is 1000 forint környéki adót “termelhet”, aki csak a legalapvetőbb internetes szolgáltatásokat használja, tehát ritkán böngészik és e-mailezik. Egy internetes médiafogyasztó adatforgalma már akár 2-3 ezer forintos havi adót is vonzhat, a komoly felhasználók (a torrentezőktől az internetes videótelefonálókon keresztül a felhő alapú rendszerekben dolgozó, üzleti felhasználókig) 7 ezer forinttól “a csillagos égig” bármennyit fizethetnének.