Olvasónk panaszolta el, hogy a Miskolc–Eger vonalon pár napja nem szállhat fel a buszra, akinek nem jut ülőhely. Azt írta: arrafelé kevés járat van, így szinte mindig maradnak le utasok, akik kénytelenek várni a sokszor csak 1,5-2,5 óra múlva érkező következő járatra.
József levele szerint a nagyvárosok körzetében lévő falvakba már mindig megtelt buszok érkeznek, így a kistelepüléseken már esélyük sincs felszállni az utasoknak.
„Ne felejtsük el, hogy ezek az emberek bérletet is váltanak a szolgáltatásért – melyet nem kapnak meg. A sofőröket pénzbírsággal fenyegetik amennyiben a megadottnál több utast engednek fel, az emberek háborognak, panaszt tesznek a Volánnak – hiába. A Volán nem tesz semmit, nem indít több buszt, az utasokat a megállókban hagyja, és nem tájékoztatja megfelelően őket a helyzetről” – írja olvasónk.
József szerint szeptemberben durvulhat el igazán a helyzet, amikor legalább másfélszer ennyien akarnak majd utazni:
„Ott lesz aztán lökdösődés a megállóban, hogy ki szálljon fel, ha a helyzet nem változik.”
A kényelmesebb buszok okoznak kényelmetlenséget
A BorsodVolán szerint csak a több megyét érintő, magasabb komfortfokozatú járműveken van ilyen korlátozás:
„2013-ban 10 darab SCANIA Touring HD típusú autóbuszt szereztünk be, melyek belső kialakítása miatt a forgalmi engedélyükben meghatározott szállítható utasszámot az ülőhelyek számában maximalizálták, ennek megfelelően álló utasok az ilyen járműveken nem szállíthatók. Lehetnek olyan időszakok, amikor az utasforgalmat a rendelkezésre álló kapacitásaink csak nehezen tudják kielégíteni” – írta szerkesztőségünknek a közlekedési társaság.
Mit tehet a hoppon maradt utas? Panaszt tehet. A Volán azt ígéri, mindenki kap választ és ha azt az utas nem tartja kielégítőnek, fordulhat a felügyeleti szervhez, a Nemzeti Közlekedési Hatósághoz.
Nem lesz jó, csak jobb
A társaság óvatosan fogalmaz a probléma megoldásáról:
„Járataink utasforgalmának alakulását folyamatosan figyelemmel kísérjük, és ahol szükség van rá, ott – lehetőségeinkhez mérten – nagyobb busszal, rásegítő járattal, menetrend-módosítással javítjuk az utazás színvonalát.”
Készülnek a szeptemberi iskolakezdésre is, de azt nem ígérik, hogy a probléma teljesen meg fog szűnni.
„Azt nem tudjuk vállalni továbbra sem, hogy valamennyi utazni szándékozó ülőhelye biztosított lesz, de szeretnénk a kulturált eljutás lehetőségét biztosítani és utasaink megelégedettségét visszaszerezni” – zárul a BorsodVolán levele.