Belföld

Az egyetemeket nem vonják be a kancellár kiválasztásába

A felsőoktatási államtitkár szerint ha szüksége van az országnak öt egyiptológusra, akkor azt képezni kell, ha viszont öt egyetemen öt-öt szabad bölcsészt képeznek, azt át kell gondolni – derül ki Palkovics Lászlónak a Magyar Narancs csütörtöki számában megjelent interjújából.

Az államtitkár elmondta, hogy nem tagja a Fidesznek és államtitkári felkérése előtt nem is állt a párttal semmilyen viszonyban, de azonosulni tud a kormányzat értékrendjével. A vállalati szférában is tapasztalatot szerzett Palkovics szerint nincs értelme annak, hogy olyan szakembert képezzenek, aki nem elégít ki társadalmi, illetve gazdasági igényt, ezért a gazdaságnak is szerepe van abban, hogy eldöntsék, milyen mennyiségben, milyen minőségben és milyen szakembereket képezzen egy intézmény.

Az egyetemek gazdasági felügyeletére kinevezett kancellárok Palkovics szerint a gazdasági szakértelem eddigi hiányát lesznek hivatottak pótolni. Még jóval a kancellári pályázatok kiírása előtt Orbán Viktor azt nyilatkozta, hogy egy részét már tudja azoknak a személyeknek, akiket ki fog nevezni, de az államtitkár most cáfolta, hogy ez azt jelentené, hogy előre megvannak a pályázatok nyertesei. A kiválasztási folyamatba viszont az intézményeket nem fogják bevonni, csak annak a meghatározásába, hogy a pályázatban mit várjanak el a kancellártól.

Palkovics azt is elmondta, hogy vannak olyan képzések, ahol csak öt hallgatóra van szükség, de arra feltétlenül. Ezeket a képzéseket nem fogják megszüntetni, ha például csak az ELTE-n képeznek egyiptológusokat, de Magyarországnak szüksége van öt egyiptológusra, akkor azt képezni kell. Ha viszont öt egyetemen öt-öt szabad bölcsészt képeznek, akiknek negyven százaléka nem diplomás állásban fog elhelyezkedni, akkor át kell gondolni azt, hogy van-e ennek értelme.

Azzal kapcsolatban, hogy a vállalati szférát hogy vonnák be a felsőoktatás finanszírozásába, Palkovics emlékeztetett arra, hogy a kormány több mint negyven céggel kötött már stratégiai együttműködést, amiben oktatási és kutatás-fejlesztési megállapodás is szerepel. Ezek a megállapodások azonban részben üresek, így le kell ülni a vállalatokkal és kidolgozni a részleteket. Ezt a vállalatok igénylik is – tette hozzá az államtitkár.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik