Hoppál amúgy elbukta a pert, amit emiatt a Helsinki Bizottság indított ellene. Ugyanígy áll mostanság Lázár János is a civilekhez, hiszen élharcosa a Norvég Alapból támogatott szervezetek elleni harcnak.
2000-2001-ben azonban még más lehetett a véleménye az azóta miniszterré avanzsált politikusnak. Lázár a Helsinki Bizottság fogdamegfigyelő programjában, amit a Soros Alapítvány támogatott, aktív szerepet vállalt. Rendőrségi fogdákba kellett járnia, ezért alkalmanként nyolcezer forintot kapott. Börtönökbe is járt, ahol az emberi jogok érvényesüléséről kellett tájékozódnia, ezt a munkát szintén Soros-pénzen végezte.
Lázár közreműködésével ezután olyan kötetek készültek el, melyek számos problémát tártak fel a börtönök működésével kapcsolatban, melyek fenntartása akkor is Pintér Sándor, akkori és jelenlegi belügyminiszter hatáskörébe tartozott, tehát végső soron a magyar kormányt illették a felvetett kritikák.
Lázár János egyelőre nem mondta el a 444-nek, hogy valóban kormánygyalázásban vett-e részt, vagy pedig egészen más testrészt csinált a szájából.