Közgyűlés és közmeghallgatás kezdődött Vásárhelyen pénteken ebéd után. Díszközgyűlésen három óvodapedagógusnak, Bozókiné Szabó Ildikó Máriának, Orbán Jánosnénak és Tápai László Albertnének adták át a Hódmezővásárhely Nevelésügyének Szolgálatáért kitüntetést.
Lázár, mint minszter
A rendes közgyűlésen elsőként Lázár Jánost köszöntötték kis zenei műsorral, aki miniszterként elsőként vett részt a testület ülésén. Elmondta, nemcsak a városért, az országért és a nemzetért fog dolgozni Orbán Viktor kormányában, ahol eddig nem látott lehetőségeket lát a nemzet fejlődésére. Megmarad hű vásárhelyinek azonban és képviselői munkáját változatlanul a legfontosabbnak tartja.
Elmesélte, június 6-i beiktatása különösen fontos állomás életben, így a ceremóniára igyekezve döntött úgy, hogy megkeresi Kossuth 1867 május 22-én Deáknak írott levelét. A Cassandra levélként ismert dokumentumot mindegyik, több mint 1000 munkatársának megküldte, ajánlván a elkövetkezendő mindennapi munkához. A miniszter a levél másolatát dolgozóasztalával szemben irodájába is kirakatta.
Mucsi László a műszaki iroda vezetője ezúttal is beszámolt a városban és környékén folyó 16 beruházásról, melyek több mint 10 milliárdból valósulnak meg. Az eddigi projektek közül is kiemelkedik a Jókai utca újabb szakaszának felújítása, ami már megkezdődött. A Szántó Kovács és Mártélyi út közötti szakasz szeptemberre készülhet el.
100 év emlékezete
Napirend előtt még elhangzott, a város az országos példát követve évről-évre megemlékezik a I világháború kitörésére és eseményeire. 2015-ben például a hadszínterekre és a háború vásárhelyi áldozataira emlékezik majd a város. Lázár János azt javasolta a testületnek, akár saját erőből is, újítsák fel a város és környékének emlékoszlopait, tábláit.
A Tornyai múzeum szervezésében gyűjtést szerveznek ahová várnak minden emléket, relikviát a világháborúval kapcsolatban, melyet aztán kiállításba rendeznének. A témában felszólaló-jegyet kért Hegyi Endre vásárhelyi fényképész akinek hatalmas gyűjteménye van korabeli fotókból. A fényképek a vásárhelyi katonákat, családokat, a frontot, csatákat, és külhoni katonasírokat ábrázolnak. A fotókat városrészenként válogatná, albumba rendezné, kiállítaná és egy kiadványban megjelentetné, ehhez pedig a város támogatását kérte.
Elhangzott még, az utóbbi időben négy testvérvárosba kapott meghívást városi delegáció, és mindenhol a további gyümölcsöző együttműködésre kérték a delegációt. Torda mellett, Hechingenbe és Kelmébe, múlt héten pedig Lengyelországba utazott küldöttség. A külföldi utakon a város kultúrája is útra kelt, a Kankalin (Torda) és az Árendás néptáncegyüttes (Kelme) mellett, Lengyelországba a Rockefeller zenekar utazott a küldöttséggel, akik egy fesztiválon léptek fel.
Havasi – Havránek riposzt
Dr Havasi Katalin (Fidesz) felszólalásában kiemelte, az országban egyedülálló módon pár nap múlva a diákok nemcsak a bizonyítványt mutatják meg otthon, de szüleik az egész évben folyó, gyermekük egészségi állapotát, fittségét mérő összegzést is kézhez kapják.
A képviselőasszony ezután kérdést intézett Havránek Ferenchez (Zöld Baloldal). Elmondta, egy helyi hírportálnak Havránek Ferenc arról számolt be, hogy beidézte a Csongrád Megyei Rendőrkapitányság az áprilisi választásokon felmerül csalással kapcsolatban. Később a Facebook-on azt írta, a rendőrség kihallgatta és rabosította. Idézte a rendőrség közleményét, melyben arról írnak, egy vásárhelyi képviselőjelöltet hallgattak ki a választásokat érintő bűncselekmény gyanúja miatt. Megalapozott a gyanú arra, hogy a közleményben szereplő jelölt legalább nyolc őt ajánló állampolgár adatai egy másik jelölt részére átadta. Havasi Katalin azt kérdezte, kihallgatta és rabosította-e a rendőrség Havráneket, illetve azonos-e a közleményben szereplő jelölttel.
Havránek Ferenc válaszában kitüntetőnek nevezte képviselőtársa figyelmét. Elmondta egy része valóban igaz, de saját rabosítása kapcsán nem volt ennyire aktív a képviselőasszony. Kiemelte, a rendőrség kihallgatta, lefotózta nyilvántartásba vette. Egy másik párt ajánlói között találtak nyolc olyan személyt aki őt is ajánlotta. Őket szintén kihallgatták, de ezt aggályosnak tartja. A kihallgatottak azonban azt mondták, Havránek ajánlóíveit írták alá. A rendőrség nem azt mondta, hogy átadta ezeket az íveket, hanem azt hogy átadhatta.
Havránek Ferenc ezek után azt firtatta, hogy szerzett erről tudomást Havasi Katalin, hacsak nem ismeri a szervezőt, ebben a véleménye szerinti koncepciós eljárásban. Honnan került a képviselőasszony kezébe az az adat, ami csak a rendőrségnél fellelhető, kérdezett vissza Havránek.
A Vásárhelyi Hírek hírportál a napokban megkérte a rendőrség tájékoztatását és megkérdezte a képviselőt, amiből kiderült a másik gyanúsított Tóth Ernő (a Kisgazdapárt és a Magyar Igazság és Élet Pártja jelöltje volt) ajánló ívein nyolc aláírás azonos az ő ajánló ívein található nevek közül. A másik jelölt, akit a rendőrség szintén gyanúsítottként hallgatott ki, 2014. február 27-én adta át a hamis választói ajánlásokat tartalmazó ajánlóíveket a választási iroda számára. A nyomozás a Csongrád 04 Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság feljelentése alapján indult. Mindkét gyanúsított tagadta a bűncselekmény elkövetését, egyikőjük a gyanúsítás ellen panasszal élt – idézte a rendőrségi választ a Vásárhelyi Hírek.
Tóth Ernő egyébként a ezen a közgyűlésen jelen volt, Havránek Ferenc mögött foglalt helyet és beszélgettek is.
Dr. Havasi Katalin válaszában elmondta, mindössze két tisztességes igent várt volna a két kérdésére. Hangsúlyozta, tisztességes ember ebben az esetben megköveti ellenfeleit, azokat akit megvádolt a koncepciós eljárással, őt magát és Lázár János akkori jelölt-ellenfelét.