Egy évtizeddel ezelőtt több mint 300 repedés volt rajta, néhány évvel később 500, aztán 900 repedés keletkezett, most pedig már 1300 van rajta. Így itt volt az ideje a beavatkozásnak, hogy megmentsék a jövő nemzedékei számára – nyilatkozott Stephen Ayers, a Capitolium építésze.
4 millió tonnás öntöttvas
A távolról márványnak tűnő, másfél évszázados kupola valójában egy több mint 4 millió tonnás öntöttvas konstrukció, amelyet 10 rétegnyi ólomtartalmú festékkel fedtek le. A 36 merevítő bordára támaszkodó szerkezetet Thomas Walter tervezte az 1850-es években, a Capitolium bővítésének keretében.
A kettős héjú, a hatméteres Szabadságszoborral megkoronázott kupola a korabeli fotográfiák tanúsága szerint Abraham Lincoln első beiktatási szertartására még nem készült el. A munkálatok a polgárháború éveiben is folytatódtak, mert az elnök szerint azok az amerikai unió építését is jelképezték.
A szerkezetet Lincoln második beiktatására már befejezték, ám a súlyos veszteségek árán újraegyesített ország vezetője egy hónappal később merénylet áldozata lett. Holttestét a kupola alatti rotundában ravatalozták fel.
60 millió dollárt költenek rá
Az építkezés költségei az eredetileg tervezett, 100 ezer korabeli dollárra rúgó büdzsé tízszeresét emésztették fel. A rozsdásodó kupolán Eisenhower elnökségének vége felé hajtottak végre jelentősebb felújítást.
A hamarosan elkezdődő renoválás során a Capitoliumot felállványozzák, a régi festékrétegeket eltávolítják, a repedéseket kijavítják, a betört ablakokat kicserélik és a kupolát polimer- és uteránalapú védőrétegekkel vonják be. A munkálatokat főképp a hétvégéken és éjszaka fogják elvégezni.
A felújítás mintegy 60 millió dollárba kerül majd és az Ayers reményei szerint legalább egy fél évszázadra konzerválja majd a kupolát.