Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök az Emberi Erőforrások Minisztériuma épületénél, nagyjából kétszáz ember előtt azt mondta, senkinek sincs joga felosztani egymás közt a demokratikus ellenzéket, hiszen az a cél, hogy minél többen legyenek, akik a kormányváltásra szavaznak. Hozzátette: a választási együttműködésről szóló tárgyalásokon semmit sem kér majd, hanem érvényesíti, amije van.
Véleménye szerint ott a helye a parlamentben annak a gondolatnak, amelyet pártja képvisel. Azt mondta, a DK egyedüliként folytat tisztességes, polgári, szabadelvű, balközép politikát, kompromisszum nélkül. Gyurcsány Ferenc nem tért ki részletesen arra, milyen megállapodást tart elképzelhetőnek az MSZP-vel, de jelezte: célja, hogy a DK önállóan tudja képviselni politikáját a törvényhozásban, és ebből nem enged 2-3 mandátumért.
Beszélt arról, úgy látja, nemcsak a jobb-, hanem a baloldalon is sokakat zavar a személye, vannak, akik kétfrontos harcot akarnak vívni: Orbán Viktor mellett őt is támadják, de nem fognak sikerrel járni. Szerinte a “gyurcsányozás” csak arra szolgál, hogy “ne kelljen bevenniük az esti nyugtatót”.
A diákoknak és a tanároknak is üzent Gyurcsány
A DK elnöke azt mondta: az Orbán-kormány engedelmes, szolgalelkű fiatalokat akar nevelni, a “letűnt keresztény-konzervatív világ ocsmány egyenruháját” adja rájuk, noha a fiatal kor lényege megkérdőjelezni a felnőttek igazságát, megtanulni kérdezni. A fiatalok jól teszik, ha “elzavarják a francba” azokat – akár az ilyen tanárokat -, akik csak az általuk elmondottakat akarják visszahallani tőlük – mondta.
A pedagógusoknak azt üzente: nem kívánja, hogy fellázadjanak, de jövő tavasszal, a választáson elégtételt vehetnek az őket ért sérelmekért, csak “szavazzanak a szabadságra”.
Niedermüller Péter, a DK alelnöke arról beszélt: a kormány oktatási reformja két évtized munkáját rombolta le, s ez Orbán Viktor felelőssége, mivel az átalakítás – amelyet a Fidesz oktatáspolitikusainak egy része is ellenzett – az ő akaratát tükrözi. Véleménye szerint az iskolák államosítása sem szolgál mást, mint a kormányzati ideológia terjesztését.
A pedagógusbér-emelésről azt mondta: a vártnál kisebb mértékű, csaknem ötezer tanár fizetése csökkenni fog, a többieknek pedig a több pénzért többet kell dolgozniuk, ezt pedig nem lehet béremelésnek hívni.
Hoffmann, a fordított Kőműves Kelemenné
Trencsényi László, a Hálózat a Tanszabadságért képviseletében Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkárt “fordított Kőműves Kelemennének” nevezte, aki még saját építményét sem tudta felépíteni. Azt mondta: az, hogy sok helyen nem sikerült kinevezni az iskolaigazgatót, illetve hogy 80 ezer szülő nem fizette ki időben a tankönyvek árát, azt mutatja, az iskolarendszer “beomlik”.
Virrasztás a minisztérium előtt
Gréczy Zsolt – aki vasárnaptól a DK szóvivője – a délután fél hatkor befejeződő rendezvény végén közölte: a párt aktivistái reggelig az erőforrás-minisztérium Akadémia utcai épülete előtt maradnak, ott virrasztva megvárják Balog Zoltán minisztert, hogy az oktatási rendszer átalakítása ellen tiltakozó petíciót adjanak át neki.