“Vibráló, demokratikus vita” folyt szombaton egy olyan kérdésben, amely nemcsak az LMP, de az ország sorsának szempontjából is döntő lehet – így foglalta össze az éjszakába nyúló csillebérci pártkongresszus történéseit vasárnap Csiba Katalin. A szóvivő szerint három nyomós oka van annak, hogy elutasították a csatlakozást a Bajnai-féle szerveződéshez. Egyrészt nincs információjuk arról, hogy milyen érték- és programközösség lehet az LMP és az Együtt 2014 között. Másrészt nem tisztázott a mozgalom szocialistákhoz fűződő viszonya. A legfőbb problémájuk pedig maga Bajnai Gordon és az előző kormányhoz kötődő többi politikus, akik részt vesznek az Együtt 2014-ben.
Az LMP ezért nemet mondott a csatlakozásra, de bármilyen más típusú együttműködésre nyitott. Ezt kívánják elősegíteni azzal a kilenc kérdéssel, amit feltesznek az Együtt 2014-nek – mondta Csiba Katalin. Azt szeretnék, ha az Együtt 2014-ben részt vevő szervezetek tisztáznák a viszonyukat a 2002 és 2010 közötti kormányzati ciklus legfontosabb döntéseihez. Ezek között említette az államadósság növekedését, a kiemelt beruházásokat, a multinacionális befektetők előnyben részesítését a hazai vállalkozókkal szemben, a bankrendszer szabályozását, a devizahitel-krízis kialakulását és kezelését.
Csiba Katalin hangsúlyozta: pártjuk szakított azzal a hagyománnyal, hogy a politikai szövetségek eddig mindig valami ellen jöttek létre. Meg kell tanulni valami érdekében szövetséget kötni, és ezek csak programalapú szövetségek lehetnek – mondta.
Jávor Benedek szerint viszont a szombaton elfogadott stratégiai vitairat egy olyan út mellett teszi le a voksot, amelyik felett “eljárt az idő”. Az Együtt 2014 mozgalomról szóló döntés formálisan nyitva hagyja a lehetőséget a párbeszédre, de kétségbe vonja a megegyezés valódi szándékát. Bár legitimnek tartja az elfogadott stratégiát és a csatlakozást elutasító döntést, azonosulni azonban nem tud vele. A politikus ezért megerősítette, hogy lemond frakcióvezetői posztjáról. Ezt hétfőn Kövér László házelnöknek is jelezni fogja. Egyúttal azt is bejelentette, hogy Szabó Tímea és Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes is lemond tisztségéről, ezért a képviselőcsoport élére egyelőre annak harmadik helyettes vezetője, Mile Lajos kerül.
Jávor Benedek azt mondta, nem tervezi, hogy csatlakozzon az Együtt 2014 mozgalomhoz. Egyelőre megtartja parlamenti mandátumát, de a frakcióval és a párt vezetésével egyeztetnie kell arról, “hogyan tovább”.