A hatalom a gáz nagykereskedelmét vagy a tárolókapacitásokat akarja megkaparintani, sőt nagy valószínűséggel mind a kettőt, mivel stratégiája részeként növelni kívánja az állam szerepét az energiaszektorban – idézi a Reutersnek nyilatkozó elemzők értékelését a Klubrádió.
Az Erste képviselője szerint csak idő kérdése, hogy a német fél mikor megy bele az üzletbe. Ha sikerül megállapodni, akkor a kormány ülhet le tárgyalni az oroszokkal az árakról az új, sokéves gázegyezmény keretében. Ez pedig győzelmet hozhat a választásokon – vélte a szakértő.
Navracsics Tibor ugyanakkor óvatosabban fogalmazott az ügylettel kapcsolatban. A miniszterelnök-helyettes az M1 Ma reggel című műsorában szerdán azt mondta, „ahogy a tárgyalófelek esetében mindig, úgy az E.ON esetében is benne van a kalapban, hogy a német tulajdonosok nem adják el érdekeltségüket a magyar államnak”.
Leszögezte viszont, hogy a lakosságnak jelenleg olyan hátraléka van a közműcégek felé, hogy az már “szociális veszéllyel” fenyeget, ezért a kormány arra törekszik, hogy a növekvő energiaárak lehetőség szerint ne terheljék a lakosságot.
A válság megmutatta, hogy az energiaipari cégek birtoklása biztonsági kérdés. Nem véletlen, hogy a közép-európai országok többsége állami tulajdonban tartotta ezeket a vállalatokat – mondta Navracsics. Orbán Viktor a napokban egy kőszegi rendezvényen mondta azt, hogy “pillanatokon belül visszavásároljuk az E.ON-t a németektől”. A német energetikai társaság egyelőre nem kívánta kommentálni a magyar kormányfő kijelentését.