Több mint tíz éve nyitott ki először a Szimpla. Klasszikus romkocsma. Tákolt székekkel, pozdorja bárpulttal. Az évek során a szórakozóhely sok mindet bevetett, hogy a Budapest első romkocsmája cím mellett más is eszünkbe jusson róla.
Fotó: Berecz Valter
Gólyalábas bácsi
Apa, kövessük a gólyalábas bácsit!- nem mindennapi kérés a Szimplában. Itt normális esetben inkább a Hozz még egy sört, vagy a Csöndesebben az utcán felszólítások a megszokottak. Most azonban nem pityókásodó asztaltársaságok hangos vitája, hanem a sült kolbász, a fűszeres sajtok, és a sütemények illata lengte be a kocsmát.
Pitypanglekvár
A legújabb ötlet az őstermelői piac. A szórakozóhely több szervezettel, az ELTE Humánökológia Tanszék-, és őstermelőket tömörítő hálózatok összefogásával vágott bele a piacozásba. Van itt minden, ami szem szájnak ingere. Párizsi, londoni légkör, kis sziget a kocsizajos városban. A mindenünnen érkező (bár többnyire Pest megyei) árusok többségének azonban fel kell kötni a gatyát: városi ember nem tudja, hogy készül a zsályaméz, de nem fél megkérdezni. Így a standokon végeláthatatlan kóstolás és magyarázás zajlik. A sajttól, a kecsketúrós kakaós sütin keresztül a sima házikolbászig. Lekvárok, amilyenekről belvárosi gyerek még hírből sem halott. Levendulás eper például vagy ami még meglepőbb, pitypanglekvár. Olyan kicsit, mint a kamilla – mondja az eladó, amikor hitetlenkedve forgatom az üveget. És valóban.
Fotó: Berecz Valter
Fahéjas mustár
A lacipecsenye sem átlagos. A mustárba tán egy kis fahéjat csempésztek. A sarokban falatozó brit egyetemisták szerint ez kifejezetten jót tesz a másnapos gyomruknak. A gólyalábas bácsi egyik szolgálati közleményéből kiderült, hogy a nyitva tartás rugalmas. Ami biztos, hogy vasárnaponként reggel kilenctől megtekinthető az ideiglenesen sétáló utcává avanzsáló Kazinczy utca (transzparensek szerint többen kívánatosnak tartanák az ideiglenes jelző eltörlését) és a piac. Zárás: amikor az utolsó érdeklődő is elhagyta a terepet.
Őstermelők
A piacon nem csak a helyiek válogatnak. A brit egyetemisták mellett találkozunk francia lányokkal, és az egyik hátsó asztalnál idős angol nyugdíjasok teáznak a tele szatyraik mellett. Kísérőjük nem más, mint Esterházy Péter remek angol fordítója, Szöllősy Judit. Mindezek mellett a szervezők célja, hogy a belvárosi lakók rendszeresen friss, kifogástalan minőségű hazai élelmiszerhez juthassanak, közvetlenül a termelőktől. A szervezők talán kicsit ironikusan azt mondják, hogy ez a „kezdeményezés egyúttal piacot igyekszik teremteni egy súlyosan veszélyeztetett népcsoportnak, a kihalás szélére sodort magyarországi őstermelőnek”.
Fotó: Berecz Valter
Oligarcháknak tilos
Talán ez a gondolat hozza ide a világ második kommunista államalapítójának, Kun Bélának unokáját is. Kun Miklós jobboldali történész és a Gazsó L. Ferenc MTVA vezető kedvenceként is ismerté vált felesége, itt szemezget a romkocsmában. Az egyik termelő szerint jót tesz a napnak, hogy a Judafest éppen utcafesztivált tart a Kazinczyban. Sokan betérnek olyanok is, akik még soha nem jártak erre mondja egy termelő. Azt már nem merjük megkérdezni, kire gondol.
A piac a nyári szezonban a Szimpla Kertben működik, ám a tervek szerint ősztől kikerül a romkocsma falai közül, és kézműves dizájn termékekkel kiegészülve a Kazinczy utcában kap helyet.