Sokunknak van tapasztalata az iskolában elszenvedett szekálásról, szívatásról. A sportolóknál ez kétszeresen igaz. „Emlékszem, mi is kaptunk néhány atyai pofont”- idézte emlékeit Szabó Bence a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) sportigazgatója. Vívóedzőként anno, ő is kiosztott egy párat.
Az UNICEF Innocenti nemzetközi kutatóközpontjának felmérése alapján az egyesületekben sportoló fiatalokra úgy tekintenek, mint miniatűr felnőtt sportolókra. Bábel Tamás, az UNICEF igazgatója szerint Magyarországon szerencsére nincsenek durva esetek. Vagy legalábbis a nemzetközi szervezet nem tud róla…
Szexuális zaklatáson, lelki terroron átesett áldozatok száma úgy csökkenthető, ha a sportági szövetségek határozottan fellépnek a visszaélések ellen
Visszaszorítás
18 éves korukig még gyereknek számítanak a sportolók is, így egyértelműen vonatkozik rájuk az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye, azaz speciális védelemre szorulnak. A nemzetközi tapasztalatok szerint a szexuális zaklatáson, lelki terroron átesett áldozatok száma úgy csökkenthető, ha a sportági szövetségek, egyesületek határozottan fellépnek mindenfajta visszaélés ellen, etikai kódexükbe, működésükbe beépítik a szükséges irányelveket. Ezt erősítette meg Herczog Mária, az UNICEF felülvizsgáló bizottságának magyar képviselője is. A szakember szerint, fontos, hogy a gyerekek játéknak tekintsék a sportot.
Az alapítvány célja a jó és a rossz tapasztalatok folyamatos követése a sportban, ezért várja az ez irányú történeteket a sport@unicef.hu e-mail címre. Kérésre bármely sportszervezet etikai kódexét megvizsgálja gyerekjogi szempontból. A gyerekek és szülők részére tájékoztató anyagot is készít a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) segítségével, amely magában foglalja, hogy az áldozatok kihez fordulhatnak segítségért.
Fegyelem
A sport és a játék elősegíti a gyermekek testi és lelki fejlődését, formálja személyiségüket, hozzájárul egészségi állapotuk, valamint szociális készségeik, képességeik javításához. A fiatalok a játékon keresztül toleranciát, fegyelmet és egymás iránti tiszteletet tanulnak. A sport emellett hozzájárulhat a konfliktusok feloldásához, a társadalmi befogadáshoz, segítheti a nemek közötti egyenlőséget.
Szabó Bence a vizes papucs hátra mért jótékony hatását is megtapasztalta. A sportigazgatónak ez nem okozott problémát, és megjegyezte: talán most is nagyobb fegyelmet kellene tartani, mert a magyar edzők túl lágyszívűek lettek. A kisebb „kínzások”, szenvedések igenis benne vannak a pakliban. Ezzel Borbély Zoltán az MLSZ jogi és kommunikációs igazgatója is határozottan egyetért. „Véres verejték nélkül nem lesz senki válogatott focista” – állítja a szakember. A sajtótájékoztatón bemutatott videó viszont mindkét sportvezetőt sokkolta. A felvételen négy-hétéves gyerekeket láthattunk. Sírva, de tűrték a fájdalmat, függeszkedés közben, vagy éppen amint az edző rájuk ült.
Íme, egy fájdalmas nyújtás
Konkrét esetek
Kína
A nyolcéves kínai Zhang Huimin több mint 3550 km-t futott a 2008-as pekingi olimpia tiszteletére. A 21 kilós kislány minden nap hajnali fél háromkor kelt és 64 km-t teljesített. A lány apja ezzel akarta felhívni a figyelmet a gyerekben rejlő potenciálra. Tagadta, hogy ő kényszerítette futásra a kislányt. Arra hivatkozott, hogy a gyerek sose panaszkodott fáradtságra.
Svájc
2010 őszén egy fiatal elkövető, akit nem hagyott nyugodni a lelkiismerete, felfedte, hogy a berni kanton egyik futballklubjának ifjúsági csapatában évek óta beavatási rítuson esnek át a frissen bekerültek, seprűnyéllel megerőszakolják őket. A beismerő vallomást tevő fiatal a csapatba kerülését követően maga is hasonló erőszak áldozata lett. Az egyik áldozat édesanyja később arról számolt be, hogy a csapat vezetői az edzőtáborokban eldugták a seprűket, hogy megakadályozzák a beavatási szertartást.
Norvégia
“Ha nem teljesítettünk jól, akkor büntetés gyanánt az ölébe kellett ülni (az edzőébe). Megérintett minket, nagyon undorító volt. Ma már nem értem, egyáltalán miért tettük meg. Volt egy olyan gyakorlat, amikor sprintelnünk kellett és aki utolsónak érkezett be, bele kellett ülnie az ölébe, így mindenki iszonyatosan rohant.” (Norvég női elitsportoló)
A gyerekek jogairól a www.unicef.hu oldalon tájékozódhat.