Az MSZP elnök-frakcióvezetõje a hét legfontosabb politikai eseményeirõl szóló internetes blogbejegyzésében a magyar gazdasági növekedés lassulására reagáló írásában leszögezi: reális gazdaságpolitikára, egyben igazságos társadalompolitikára van szükség.
A szocialisták fenntartják a devizahitelesek helyzetének kezelésére tett kilencpontos javaslatcsomagjukat, errõl valódi vitát szorgalmaznak, és parlamenti vitanapot kezdeményeznek a magyar gazdaság helyzetérõl – közli. Ha lesz vitanap, akkor ott, ha nem lesz vitanap, akkor napirend elõtti felszólalásokban és a nyilvánosság minden lehetséges pontján az MSZP-sek elmondják majd: alapjaiban elhibázott a kormány gazdasági helyzetértékelése és stratégiája.
Mesterházy Attila úgy véli, a KSH gazdasági növekedésrõl szóló adataival a kormány nem tudott vitába szállni, a gazdasági növekedés lassul, az elsõ negyedévvel összevetve a második negyedévben a magyar gazdaság stagnált. A szocialista politikus megjegyzi: a “gazdasági csoda” fõmérnöke, Matolcsy György eltûnt, ami abból a szempontból szerencsés volt, hogy “nem hergelte tovább a gazdasági szereplõket egy újabb irreális nyilatkozattal”.
Szerinte abban sem volt köszönet, hogy a miniszterelnök állt a sajtó elé, mert a devizahitelek kezelése kapcsán olyan intézkedéseket jelentett be, amelyekrõl eddig is lehetett tudni, illetve ezekhez “hozzácsapott” egy bankmonitoring bizottságot, amely az év elején “csúfosan leszerepelt” bérmonitoring bizottság utóda és halvány mása. Az MSZP elnöke úgy fogalmaz: a kormányfõ kénytelen volt elismerni, hogy a stagnálás negatívan befolyásolja a költségvetést, hogy hozzá kell nyúlni a kiadási és a bevételi oldalhoz is. Hozzáteszi: ez újabb megszorításokat jelent.
A miniszterelnök azt is világossá tette – fûzi hozzá -, hogy “eredménytelen, igazságtalan és drága” gazdaságpolitikájának egyik alapelemét, az egykulcsos adót megtartja, annak ellenére, hogy az önmagában százmilliárdokat emészt fel, miközben gazdaságélénkítõ hatása nulla. Mesterházy Attila szerint ez azt jelenti, hogy Orbán Viktor” tudatosan a rossz gazdaságpolitika pályáján tartja az országot”.