Első számú európai érdeknek nevezte Orbán Viktor miniszterelnök az euró megvédését és megerősítését pénteki, José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével közösen tartott sajtótájékoztatóján Budapesten.
A magyar elnökség csak akkor lesz sikeresnek tekinthető, ha az előttünk álló fél évben megtörténik az alapszerződés módosítása és ha elfogadjuk azt a hat jogszabályt, amely a válságkezelő mechanizmus felállításához és működtetéséhez szükséges – fogalmazott a magyar kormányfő.
Orbán Viktor szerint a következő 15-20 évben nem élhetünk úgy, ahogyan eddig, ugyanis ha úgy akarunk élni, ha úgy akarjuk szervezni a gazdaságunkat, ahogyan eddig, akkor nem leszünk versenyképesek az új versenytársakkal, a feltörekvő régiókkal.
Másképpen élni, mint a megelőző 20-30-40 évben, nagyon komoly feladat egy civilizáció számára, az európai civilizáció számára is, a magyarok számára is. Sokkal rugalmasabb munkaerőpiacra, sokkal nagyobb termelékenységre, hatékonyságra lesz szükség a jövőben, ha Európa versenyképes akar maradni. „Optimista vagyok, mert szerintem Európa erre képes” – tette hozzá.
Ha úgy látjuk, hogy a médiatörvény gyakorlati magvalósulása során bármilyen politikai aggály igazolódik, készek vagyunk azokat orvosolni – jelentette ki Orbán Viktor.
A miniszterelnök közölte: a médiatörvény európai minőségét illetően úgy gondolják, a bizottság a megfelelő jogi vizsgálatok elvégzése után „mindannyiunkat megnyugtató jogi szakvéleményt” ad arról, hogy a vita alatt álló jogszabály az EU-s elvekkel, bevett jogszabályi megoldásokkal összhangban van-e, vagy sem.
„Biztos vagyok benne, hogy Magyarország számára diszkriminációmentes jogi véleményt fognak elkészíteni” – mondta, hozzátéve, mindent megtesznek, hogy a médiatörvény körüli vita ne nehezítse a magyar EU-elnökséget.
Nem hoztunk létre semmilyen túlkoncentrált hatalmat. A magyar médiahatóság jogosítványai semmivel sem haladják meg más EU-s tagállamok médiahatóságainak jogosítványait – jelentette ki Orbán Viktor.
Ha az EU jogi értékelése azt mondja, a magyar médiahatóság jogköre koncentráltabb, mint az EU többi tagállamában, „akkor természetesen azt mi meg fogjuk fontolni, és változásokat eszközölünk. De biztos, hogy ilyet nem fognak mondani, mert tényszerűen nem ez a helyzet” – hangsúlyozta a kormányfő.
A válságadókkal összefüggésben a kormányfő kifejtette: álláspontja szerint 2010-ben Magyarország tette a legtöbbet, a magyar emberek vállalták a legsúlyosabb veszteségeket a korábbi gazdaságpolitikai hibák kijavításáért és az ország versenyképességének helyreállításáért. Szerinte a kölcsönös felelősségvállalás jegyében sajnos a vállalkozói szektornak is szerepet kell vállalnia ebben.
Orbán Viktor elmondta azt is, hogy június végére az Európai Tanács által jóváhagyott romastratégiával szeretne a magyar elnökség rendelkezni. A miniszterelnök kifejtette: az Európai Uniónak nemcsak érdekei vannak, lelke, érzékenysége is van, és „egyikünk sem lehet nyugodt” addig, amíg az unión belül rendelkezésre álló emberi erőforrásokat nem integrálták és nem adták meg a lehetőséget minden európai polgárnak, köztük a romáknak is, hogy az integrált európai élet megbecsült szereplőivé váljanak. Ezt a célt kell szolgálnia a romastratégiának, amit reményeink szerint a magyar elnökség alatt el is fogunk készíteni – fűzte hozzá Orbán Viktor.
Barroso: Magyarország felelőssége óriási
A magyar hatóságok jelentős és hozzáértő munkát végeztek az EU-elnökségi felkészülés során; Magyarország felelőssége óriási a globális kihívások közepette – mondta José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke pénteken a közösen tartott sajtótájékoztatón.
Barroso, miután délelőtt részt vett a magyar kormány és az Európai Bizottság együttes munkaülésén, majd négyszemközt is megbeszélést folytatott a magyar kormányfővel, hangsúlyozta: Magyarország olyan kivételes időszakban látja el az EU-elnökséget, amikor sok függ attól, hogy az EU milyen szakértelemmel, határozottsággal válaszol a kihívásokra.
“Erős Európára van szükség, olyan kormányokra, amelyek elkötelezettek az európai eszme iránt” – mondta a bizottsági elnök.
José Manuel Barroso közölte azt is: Orbán Viktor megígérte neki, hogy a magyar kormány szükség esetén módosítani fog a médiatörvényen.
A kormányfő arról biztosította őt – mondta Barroso -, hogy a törvényt az EU értékeinek és jogszabályainak teljes figyelembevételével vezetik be. Kijelentette: a média pluralizmusa alapvető érték Európában.
A bizottsági elnök hangsúlyozta: hisz a magyar demokráciában, a törvény uralmában, “ez egy demokratikus ország, fontos, hogy ezzel kapcsolatban ne legyenek kételyeink”.
Elmondta: megkérte a miniszterelnököt, hogy a magyar kormány minél hamarabb hivatalosan is juttassa el Brüsszelnek a törvény fordítását. Az Európai Bizottság azonnal és teljes objektivitással meg fogja kezdeni a törvény szövegének vizsgálatát – tette hozzá.