Belföld

Kolompár-per – Senki nem mond semmit

A nyomozati szakban és a per korábbi szakaszában tett vallomásaikat fenntartják az érintettek.

Mivel a per legutóbbi tárgyalása óta – 2009 november – több mint hat hónap eltelt, ezért a tárgyalást elölről kellett kezdeni a Kecskeméti Városi Bíróságon Mátyásné Polereczki Éva bírói tanácsának.

A vádlottak nem tettek vallomást, kérdésre nem válaszoltak, ezért a bírónő felolvasta a nyomozati szakban tett vallomásaikat, melyeket nem kívántak módosítani.

Kolompár Orbánné harmadrendű vádlott – a cigány vezető felesége – két vádpontban érintett. A vádlottal közös tulajdonú gazdasági társaság ügyvezetője a cég megalapítása után takarítással foglalkozott, később azonban egy élelmiszerboltot és egy sörözőt üzemeltetett. A vádirat szerint valótlan tartalmú számlákat adott ki a gazdasági társaság, melyeket támogatások elszámolásához használt fel Kolompár Orbán. Az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól (OFA) roma munkaerő-piaci szolgáltatóhálózat kialakítására elnyert 13 millió forintos összegből folyósított 7,2 millió forint egy részével valótlan tartalmú számlákkal számolt el.

A másik vádpontban Kolompár Orbánt, az Országos Cigány Önkormányzat elnökét és társait jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, valamint az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértésével vádolja az ügyészség. A vádlottak az Európai Unió foglalkoztatási programját segítő pályázat révén a közösségi költségvetésből 109,1 millió forintot, a hazai költségvetésből 36,4 millió forintot, összesen 145,5 millió forintot szereztek meg jogosulatlanul, további 76,5 millió forintot kíséreltek megszerezni. A felvett pénzek elszámolásához is felhasználták a Kolompár Orbán és felesége 50-50 százalékos tulajdonában lévő gazdasági társaság által kibocsátott számlákat.

A cég gazdasági tanácsadásról, takarításról, festésről is kiállított számlákat, de az eszközbeszerzéseket is a gazdasági társaságon keresztül bonyolította a Kiskunmajsai Cigány Érdekképviseleti Szervezet, melynek Kolompár Orbán a vezetője.

A negyedrendű vádlottat, aki adminisztrátorként dolgozott a Kolompár Orbán által vezetett, a támogatást elnyerő Kiskunmajsai Cigány Érdekképviseleti Szervezetnél, jogosulatlan gazdasági előny megszerzésében bűnsegédlettel vádolják. Ő egy korábbi vallomásában megerősítette a vádhatóság állításait. Vallomása szerint mindent utasításra tett. “Tisztában voltam vele, hogy a számlák valótlan tartalmúak és azok az OFA elszámoláshoz kellettek” – fűzte hozzá.

Az ötödrendű vádlottat, az OCÖ korábbi gazdasági vezetőjét valamint a hatodrendű vádlottat, a szervezet könyvelőjét számviteli fegyelem megsértésével, illetve bűnsegédlettel vádolja az ügyészség.

Az ötödrendű vádlott felolvasott vallomásában kiemelte: az OCÖ pénzügyei nem voltak rendben, ezt többször jelezte Kolompár Orbánnak, de nem történt változás. Véleménye szerint az OCÖ-nak valójában nem volt felettes szerve, ezért nem kényszerítette senki a szervezet vezetését a pontos elszámolásra. Ezt megunta és 2005-ben felmondással elhagyta az OCÖ-ot.

Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke és nyolc társa ellen indult eljárásban három ügyet egyesítettek, és egyben tárgyalják azokat.

Az első vádpontot a budapesti ügyészség nyújtotta be, de képviseletét a Kecskeméti Városi Ügyészség látja el. A vádirat szerint Kolompár Orbán az OCÖ elnökeként a szervezet pénztárából 5 millió 70 ezer forintot vett fel 2004-ben, majd azzal sajátjaként rendelkezett. Ezért jelentős értékre elkövetett sikkasztás és számviteli fegyelem bűntettével mint tettest, két alkalmazottat mint társtettest vádol az ügyészség.

A második vádpont szerint a Kolompár Orbán vezetésével működő Kiskunmajsai Cigány Érdekképviseleti Szervezet az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól (OFA) roma munkaerő-piaci szolgáltatóhálózat kialakítására elnyert 13 millió forintos összegből folyósított 7,2 millió forint egy részével valótlan tartalmú számlákkal számoltak el. Emiatt a vád jogosulatlan gazdasági előny megszerzése.

A harmadik vádpontban Kolompár Orbánt, az Országos Cigány Önkormányzat elnökét és társait jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, valamint az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértésével vádolja az ügyészség.

A per június 22-én a vádlottak kihallgatásával folytatódik.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik