A Fidesz – a többi párttól eltérően – nem az országos listát állította össze és mutatta be először, hanem a 176 egyéni választókerület jelöltjeit hétfőn.
Miután az eddigi választásokon is meghatározó – ha nem is kizárólagos – volt a pártpreferenciák hatása az egyéni választókerületekben, várható, hogy ez 2010-ben még erőteljesebben érvényesül – hangsúlyozta a Political Capital ügyvezető igazgatója.
Mint Gyulai Attila az FN.hu-nak elmondta: míg eddig minden párt az országos listájával kapcsolatban kommunikált, addig a Fidesz az egyéni választókerületek jelöltjeit hozta először nyilvánosságra. „Ennek lehet üzenetértéke, hiszen a Fidesz alapvetően arra helyezi a hangsúlyt, hogy helyi, a választókhoz közeli jelöltjein keresztül kampányoljon, míg a többi párt sokkal inkább lesz érdekelt a számukra kedvező listás szavazati arányokban” – fogalmazott a szakértő.
Szerinte a Fidesznek lehet esélye arra, hogy szinte minden egyéni választókerületben nyerjen, ami az elmúlt választások legnagyobb arányú győzelmét jelentheti, függetlenül attól, hogy ez egyúttal a kétharmados többséget jelenti-e.
Jelzésértékű változások
“Az egyéni jelöltek listájával kapcsolatban látható, hogy a Fidesz aktuálisan legfontosabb üzenete a múlt és a jövő, a múlt embereinek és a jövő embereinek a szembeállítása, ami önmagában meglehetősen elhasznált fordulat, de kiemeli, hogy a Fidesz alapvetően más politikát kínálna, mint a versenytársak. Eközben azonban a tényleges életkori különbségeknek nincs jelentőségük” – véli Gyulai Attila.
Az ügyvezető igazgató hangsúlyozta: jelzésértékű változások vannak az egyéni jelöltek között: az elmúlt időszakban lezajlott párton belüli rendcsinálások nyilván hozzájárultak a most véglegesített jelöltek névsorának összeállításához. „A legnagyobb figyelmet természetesen Molnár Oszkár kapta. Mivel az edelényi polgármester országgyűlési jelöltként nem indul, a Fidesz a továbbiakban is számíthat támadásokra vele kapcsolatban, mind a Jobbiktól, mind az MSZP-től” – emelte ki Gyulai Attila.
Sokszínű jelöltek
Böszörményi Nagy Gergely szerint is 2010-ben minden korábbinál több egyéni körzetben arathat győzelmet a Fidesz.
„Nem meglepetés tehát, hogy a párt jelöltjeinek mezőnye rendkívül sokszínű. Egyes kiemelt fontosságú választókörzetekben (így az Újbudán induló Orbán
Anita esetében) elismert szakértők kapnak lehetőséget, másutt (többek között a miskolci Zsiga Marcell személyében) fiatalok váltják az idősebb generációt, megint másutt (így Molnár Oszkár egykori körzetében) kisebbséghez tartozó jelöltet indít a párt” – mondta a Nézőpont Intézet vezető elemzője.
A szakértő úgy látja: a jelöltállítás üzenete, hogy a helyi alapszervezetekben elért népszerűség senkinek sem garantálja automatikusan az indulási lehetőséget – ehhez a Fidesz központjával is gördülékeny együttműködésre van szükség. Erre utal, hogy Nógrádi László zalai vagy Kékkői Zoltán baranyai körzetében is új személyiségeket kerestek a párt vezetői.