Jelentős fordulat következhet be az európai menekültválságban, miután Németország kivonja magát az uniós szabályozás alól. Ez azonban nem azt jelenti, hogy felrúgnák kötelezettségeiket, hanem épp ellenkezőleg: Németország megnyitja kapuit minden menekült előtt, aki a szíriai konfliktus elől érkezik hozzájuk.
A dublini rendelet értelmében a menekülteket abban az országban kell regisztrálni, ahol beléptek az Európai Unió területére, ha pedig más országba mennek tovább, akkor vissza kell őket vinni oda, ahol nyilvántartásba vették őket. A Szíriából érkezők esetében ezt a szabályozást függesztik fel a németek, amit természetesen meg is tehetnek, hiszen így több feladatot vállalnak magukra.
Edith Avram, a Német Szövetségi Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal szóvivője a Vice-nak megerősítette, hogy létezik olyan utasítás, ami alapján nem kell alkalmazni a dublini rendeletet, igaz, ez nem parancsérvényű, hanem ajánlás. Németország eddig se nagyon tartotta magát a rendelkezéshez, július végéig mindössze 131 szíriai menekültet küldtek vissza más EU-tagállamokba.
Peter Bouckaert, a Human Rights Watch emberi jogi szervezet vészhelyzeti igazgatója azt mondta a Vice-nak, hogy pozitívan értékelik Németország döntését a dublini rendelet figyelmen kívül hagyásáról. Szerinte a rendelet elviselhetetlen nyomást jelent egyebek mellett Görögországra és Olaszországra, és ideje lenne az európai párbeszédnek arról, hogy hogyan osszák meg a terheket. Az nem működőképes megoldás, hogy falakat építenek és másokra hárítják a terhet – mondta. Bouckaert szerint Európának van kapacitása a menedékkérők befogadására, és ha minden ország – beleértve az Egyesült Államokat, Ausztráliát és más fejlett államokat – megosztozik a terhekben, elejét lehet venni azoknak a rémhíreknek, melyek az Európát elárasztó menekültekről szólnak, és nem fedik a valóságot.
Bouckaert megjegyezte: Németország gazdasága jóval erősebb, mint Olaszországé vagy Görögországé, így több lehetősége van a menekültek gazdasági integrálására is. A krízis nem arról szól, hogy nő a menekültek száma, hanem arról, hogy az európai országok egyszerűen nem akarnak semmit tenni a közös teherviselés érdekében – mondta. Hozzátette: reméli, hogy Németország jó példával jár elöl a többi ország számára.