A szokásosnál kevesebb áram fogyott a télen, a három téli hónapban csaknem 239 gigawattórával alacsonyabb felhasználást mért a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. az elmúlt négy év téli időszakainak átlagánál.
Az enyhébb időjárásnak is köszönhetően az elmúlt három hónapban az összes bruttó villamosenergia-felhasználás csaknem 10 883 gigawattóra volt, míg az előző négy év téli időszakainak átlagos fogyasztása meghaladta a 11 121 gigawattórát – közölte a Mavir az MTI megkeresésére.
Legek
Az adatok szerint ezen a télen január 28-án fogyasztotta a legtöbb áramot az ország, 133,2 gigawattórát. Ez 2,8 gigawattórával kevesebb az elmúlt négy év téli időszakának maximális napi felhasználási átlagához képest.
A legkisebb napi felhasználást, 94,7 gigawattórát tavaly december 25-én regisztrálták. A hétvégi napokon és az ünnepnapokon általában alacsonyabb a terhelés – jegyezte meg a Mavir.
Az előző négy év téli adatait vizsgálva az országos fogyasztás 2012. február 9-én volt a legnagyobb, elérte a 138,5 gigawattórát. A rangsorban a második a 2011. február 1-jén mért 136,7 gigawattóra, a harmadik pedig a 2010. január 28-i 135,6 gigawattóra.
Ezen a télen a hazai villamosenergia-rendszer legnagyobb napi bruttó terhelése 6308 megawatt volt, ezt tavaly december 4-én mérte a Mavir.
A rendszerirányító jelezte: Magyarországon jellemzően a téli fogyasztás eredményezi az éves csúcsokat, de megindult a kiegyenlítődés a téli és a nyári csúcs között.
Az elmúlt négy év nyári adatait vizsgálva a legnagyobb bruttó villamosenergia-felhasználást 2011. július 14-én mérték, értéke 130,2 gigawattóra volt. Ugyanebben az időszakban a rendszerterhelés maximális bruttó értéke 6288 megawatt volt 2012. július 5-én – tájékoztatott a Mavir.
Ezért kell több áram télen
Télen a fűtéshez és a rövidebb nappalok miatt a világításhoz használt energia okozza a fogyasztás növekedését. Az utóbbi években megfigyelhető a téli és nyári napok átlaghőmérsékletének növekedése, ez hatást gyakorol a téli és nyári időszakok villamosenergia-igényére is. A klímaberendezések terjedésével a nyári villamosenergia-igény megközelíti, és a jövőben várhatóan meg is haladhatja a téli napok igényét – közölte a Mavir.