Helyi idő szerint szerda este tárgyalt először Barack Obama amerikai elnök és a kongresszus veztőivel azóta, hogy kedden lejárt az átmeneti költségvetés elfogadásának határideje. A másfél órás egyeztetés a kormányzat részleges leállásához vezető válsághelyzetből azonban eredménytelenül zárult.
A republikánusok és a demokraták kölcsönösen egymást okolják a kialakult helyzetért.
Az előbbi part azt állítja, a demokrata Obama nem hajlandó tárgyalni, hiszen négy alkalommal is elutasította a képviselőház által benyújtott, december 15-ig szóló részleges költségvetési javaslatot. Igaz, ennek egyik oka az lehetett, hogy a javaslatok éppen az Obama-adminisztráció egjelentősebb eredményeként kommunikált új egészségügyi rendszert, az Obamacare-t fúrták volna meg.
A demokraták ezzel szemben azt nehezményezik, hogy az új költségvetés elfogadásáért cserébe a republikánusok számtalan más kérdés újratárgyalását kérik, mintegy sakkban tartva a kormányatot.
Hogyan tovább?
A kialakult válság elhúzódására utalhat, hogy Obama lerövidíti ázsiai útját. Ugyanakkor a hosszas csatározás egyértelműen népszerűségvesztéssel jár – akár mindkét oldalon.
A legfrissebb közvélemény-kutatás szerint a lakosság túlnyomó többsége a képviselőket okolja az államigazgatás részeleges leállásáért: 72 százalékuk ellenzi a republikánusok törekvését arra, hogy összekössék az egészségügyi reform leállítását a költségvetés finanszírozásának engedélyezésével, illetve az adósságplafon emelésével.
Ha más nem, talán a pénzügyi lobbi job belátásra térítheti az egyelőre makacskodó republikánusokat.
Obama Wall Street-i bankárokkal is találkozni fog, hogy a kialakult helyzetről tárgyaljon. A Pénzügyi Szolgáltatók Fóruma nevű lobbicsoport és 250 további cég már levélben felszólította a kongresszust az adósságplafon emelésére.
Eközben az USA pénzügyminisztériuma arra figyelmeztet, a 2008-ban kirobbant pénzügyi válságnál is súlyosabb krízishez, majd recesszióhoz vezethet a megállapodás hiánya. Az Egyesült Államok fizetésképtelensége miatt befagyhatnak a hitelpiacok, a dollár sokat veszíthet értékéből, megugorhatnak a kamatok, mindezeknek pedig globális hatásuk lenne.