Az orosz állami televízió nemrég “nagyon tehetséges propagandával” kedvelt márkává változtatta Sztálin nevét – állapította meg Alekszandr Drozdov, a Borisz Jelcin Központ igazgatója.
Vlagyimir Lukin, az emberi jogok biztosa határozottan tiltakozott az ellen, hogy bárki is méltassa Sztálint a Szovjetunióban az 1930-as években elért gazdasági növekedésért. “Hősies erőfeszítésekkel és az emberiességi szempontok teljes félretételével országunknak sikerült elmaradott agrárországból elmaradott ipari országgá válni a Sztálin-korszakban” – fogalmazott az ombudsman.
Arszenyij Roginszkij, a Pamjaty jogvédő csoport vezetője szerint a legkevesebb, amit jelenleg az orosz kormány tehet, az az, hogy “jogilag értékeli a szovjet korszak bűneit”.
A közelmúltban végzett oroszországi közvélemény-kutatások során a megkérdezettek egyharmada-fele határozottan pozitívan, vagy inkább pozitívan ítélte meg Sztálint.
Sokakból felháborodást váltott ki az a középiskolás tankönyv, amely “hatékony vezetőként” írta le az 1924-től 1953-ig a Szovjetunió élén álló Sztálint, s bírálatok érték azokat is, akik eredeti formájában állíttattak helyre egy moszkvai metróállomást, amelynek díszítése tartalmazza az egykori szovjet himnusz Sztálint dicsőítő szövegét.