Az AFP francia hírügynökség jelentése szerint több nyugati ország hétfőn megkezdte iraki nagykövetségének kiürítését. Szatmári Tibor szerint csak a nagyobb létszámú követségek személyzetének mérsékléséről lehet szó, az olyan munkatársak költöztetéséről, akik nem létfontosságúak a diplomáciai képviseletek működésében.
A diplomáciai személyzet kimenekítéséről szóló híreket eddig csak az Egyesült Államok és Ausztrália erősítette meg. Washington emellett bejelentette, hogy erősítést küld a nagykövetségének is otthont adó, szigorúan őrzött bagdadi zöld zóna védelmére.
Alig van magyar Irakban
Szatmári Tibornak arról nincsenek adatai, hogy hány magyar állampolgár van jelenleg Bagdadban, számukat legfeljebb maroknyira becsüli. Irak egészét tekintve már több száz főről lehet szó – vállalatok alkalmazottairól -, ám ők biztonságos területen, Kurdisztánban dolgoznak, és nem érinti őket az Iraki és Levantei Iszlám Állam (ILIÁ) nevű szélsőséges iszlamista szervezet villámhadjárata, amelynek keretében a szervezet elfoglalt több fontos várost, köztük Moszult, és bejelentette, Bagdad ellen vonul.
A magyar nagykövet elmondta, hogy Bagdadban nincs külön diplomáciai negyed, de a követségek – így a magyar is – az iraki főváros védettebb, kormányzati övezetében, az úgynevezett zöld zónában vannak. Az MTI kérdésére válaszolva Szatmári Tibor elsősorban annak tulajdonítja a ILIÁ katonai sikerét, hogy az iraki hadsereg még nem építette fel magát, sérülékeny, a reguláris erők nincsenek hozzászokva a partizánakciókkal operáló, utcai harcokban jártas, jól képzett ILIÁ-harcosok taktikájához. A magyar nagykövet az iraki síita vezetés és a szunnita kurdok közötti együttműködést jónak találja, mint mondta, az utóbbi években politikai ellentéteiket békés módon próbálták kordában tartani és rendezni, ellentétben az arab szunnitákkal, akik tárgyalások helyett mindennapossá tették véres merényleteiket a síiták ellen.