HIRDETÉS
Tudomány

Ezért veszélyes a hazánkban felbukkanó ázsiai lódarázs

MIGUEL RIOPA / AFP
MIGUEL RIOPA / AFP
Gyakorlott, ügyes méhpusztítóról van szó, soha nem fogunk tőle megszabadulni, de károkozását nem szabad összekeverni az óriás lódarázséval. Az ázsiai lódarázsat az ember szabadította Európára, a történet úgy kezdődött, hogy egy megtermékenyített királynő cserépedények közé bújt telelni Kínában, és Franciaországban ébredt.

Minden, ember által új területre behurcolt faj kockázatos az őshonos élővilágra, és különös aggodalomra ad okot, ha olyan, közismerten kulcsfontosságú fajt veszélyeztet, mint a háziméh. Ezek a szőrös, csíkos, virágport gyűjtögető rovarok a legfontosabb beporzók közé tartoznak, a beporzó rovarok munkája pedig nélkülözhetetlen az európai vadnövények 80, míg a termesztettek 84 százalékának puszta fennmaradásához. Itt bővebben is írtunk erről korábbi cikkünkben.

Az elmúlt napokban méhészek ismét az ázsiai lódarázs felbukkanására figyelmeztettek, és a lakosság segítségét kérték az inváziós „méhpusztító” elleni harchoz. Mi pedig Dr. Vas Zoltán biológus, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Magyar Természettudományi Múzeum főmuzeológusa, a Hártyásszárnyúak gyűjteményének vezetője segítségével annak jártunk utána,

mit érdemes tudni az ázsiai lódarázsról, mennyire veszélyes az emberre vagy a háziméhre?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik