Jamie Dimon, az Egyesült Államok legnagyobb bankjának számító JPMorgan Chase elnök-vezérigazgatója januárban még legyintett a Donald Trump tervezett vámjaival kapcsolatos aggályokra. Miután Trump a várakozásoknál is drasztikusabbat lépett vámfronton, a CEO most hétfőn más hangot ütött meg: “a közelmúltbeli vámok valószínűleg növelni fogják az inflációt, és sokak szerint a recesszió valószínűségét növelheti.”
A milliárdos befektetési alapkezelő, Bill Ackman, aki a tavaly júliusi merényletkísérlet után teljes mellszélességgel beállt Trump mögé, szintén hevesen bírálta a vámokat, “gazdasági atomháborúval” egyenlőnek nevezve és azok szüneteltetését kérve az elnöktől.
Nem erre szavaztunk
– idézi a portál Ackmant. Trump legfőbb politikai szövetségese, a DOGE-vezér Elon Musk, aki a republikánus elnökjelölt kampányát közel 280 millió dollárral tolta meg, szintén nem rajong a vámokért: a hétvégén személyesen is kifejezte ellenérzéseit Trumpnak.
De nemcsak a republikánusokhoz köthető üzleti elit, egyes Trump-párti influenszerek sem repestek az örömtől a vámháború láttán.
Sajnálattal mondom, de az elnök elképzelése a nemzetközi kereskedelemről téves – vélekedett a konzervatív Ben Shapiro. A Trumpot a legutóbbi választáson szintén nyíltan támogató Joe Rogan pedig “hülyeségnek” titulálta a Kanadával folytatott viszályt.
Itt a lázadás?
A szűk republikánus többségű szövetségi törvényhozás eddig nemigen ment szembe Trump akaratával.
Jelenleg azonban a hagyományosan szabadkereskedelempárti republikánusok közül eddig összesen hét szenátor állt be azon tervezet mögé, amely visszanyesné az elnök vámkivetési jogkörét.
A javaslat republikánus előterjesztője az iowai Chuck Grassley, akinek agrárállambeli szavazóira, köztük az exportra is termelő farmerekre súlyos csapást mérhet a vámháború, extra tarifákkal vagy azok nélkül. Mint emlékezetes, Trump az első ciklusa idején állami támogatásban részesítette a megemelt vámok miatt bajba került mezőgazdászokat.
Közszolgálatom során végig világossá tettem, hogy a szabad- és tisztességes kereskedelem pártján állok. Az alkotmány felhatalmazza a Kongresszust az államközi és a külkereskedelem szabályozására. Úgy vélem, hogy a Kongresszus túl sok hatáskört ruházott át az elnökre – indokolt a szenátor, akihez eddig hat párttársa csatlakozott a demokratákon kívül. Egyikőjük, az észak-karolinai Thom Tillis egy keddi, visszavonás előtti meghallgatáson erősen számonkérte Trump kereskedelmi képviselőjét, Jamieson Greert.
Tervezetük előírná az elnök számára, hogy 48 órán belül értesítse a törvényhozókat a vámok bevezetéséről vagy emeléséről, és magyarázatot, valamint gazdasági hatáselemzést követelne meg a Fehér Háztól azok kapcsán. Ami még fontosabb,
Emellett a törvényhozás bármikor megszüntethetné a vámokat.
Ám a Trump kezeit gúzsba kötő javaslat törvényi erőre emelkedési esélye nem túl rózsás – értékelnek a portfolio.hu-n.
Ha minden demokrata megszavazná a 100 tagú felsőházban, a hét republikánussal együtt 54 voksnál járnának – a vita lezárásához, az úgynevezett filibuster áttöréséhez viszont 60 szenátorra lenne szükség.
Ezután pedig a képviselőháznál pattogna a labda, ami Mike Johnson vezetésével eddig nem mutatkozott túlságosan hajlandónak arra, hogy szembeszegüljön Trump akaratával.
A kongresszusi republikánusok a demokraták segítségével leghamarabb júniusban tudnának voksolást kicsikarni az elnök vámkivetési hatáskörének visszanyeséséről (vagy akár egyes vámok visszavonásáról).
Vagyis ez így lenne, ha Johnsonék nem avatkoztak volna közbe: a Kongresszus egy procedurális szavazás keretében tegnap ellehetetlenítette, hogy szeptember 30-a előtt javaslatot lehessen benyújtani az április 2-án kihirdetett szükségállapot eltörléséről.
A kongresszusi republikánusok pedig ezáltal a felelősséget is levették a saját vállukról.
Ha októberben valamilyen úton-módon mégis szavaznának erről, akkor Trump megvétózhatná az elfogadott javaslatot, amit a törvényhozás kétharmados többséggel tudna felülírni. Ehhez azonban a szenátusban 13 helyett már 20, a képviselőházban pedig közel 80 republikánusnak kéne dacolnia az elnökkel, ami elképesztő mértékű lázadással érne fel.
Amy Walter, a Cook Political Report szerkesztője szerint, ha az aggódó republikánusok elhatárolódnának Trumptól, a szavazóbázisuk elidegenítését kockáztatják, ami visszaüthet, “ha Trump vámjátszmája nem bizonyul akkora katasztrófának, mint azt a piacok várják.”
Ha pedig a gazdaság valóban recesszióba csúszik,
de a Trumptól való elhatárolódás nem fogja javítani az újraválasztási kilátásaikat. Mindez azt jelenti, hogy arra kell számítanunk, hogy a republikánusok kitartanak Trump mellett, még akkor is, ha a piacok még ennél is jobban felbolydulnak.