Sport

Omertà és bántalmazás: kidőltek a legszebb sport szekrényéből az elrejtett csontvázak

Rodrigo Ruiz Ciancia / Getty Images
Rodrigo Ruiz Ciancia / Getty Images
A tornasportok fegyelmi ügyeit felügyelő, svájci székhelyű Gymnastics Ethics Foundation (GEF) a ritmikus gimnasztika történetében nem látott súlyosságú ítéletet hozott tornászok bántalmazása miatt az azeri válogatott volt vezetőedzője, Mariana Vasileva és két stábtag, valamint az Azeri Tornaszövetség ellen. Olaszországban új vizsgálatot rendeltek el egy, a válogatott szakmai stábját érintő bántalmazási ügyben, Oroszországban büntetőeljárás indul egy esetben; itthon a Szabad Európa számolt be arról, hogy egy ismert edzővel kapcsolatban többen bejelentést tettek a nemzetközi etikai testületnél. A legszebb sport szekrényének legsötétebb sarkából potyognak a csontvázak.

Verés, testszégyenítés, verbális bántalmazás, a tornászok egészségének veszélyeztetése, sérült sportolók versenyzésre vagy edzésre kényszerítése, pénzdíjak visszatartása, a sportoló-szülő kapcsolattartás megakadályozása. Súlyos vádak.

A tornasportok nemzetközi fegyelmi-etikai testülete a fentiek miatt elsőfokú eljárásában örökre eltiltotta a bolgár származású Mariana Vasilevát – Azerbajdzsán sportminiszter-helyettesét, a ritmikusgimnasztika-válogatott volt főnökét – a vezetőedzőségtől. Vasileva 8 évig semmilyen, a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) égisze alatt rendezett versenyen nem vehet részt.

Szankcionálták lányát, Siyana Vasilevát, az azeri válogatott megbízott vezetőedzőjét is. Mivel a GEF bizonyítottnak látta, hogy tettleg bántalmazta az egyik tornászt, ezért másfél éves, 3 évre felfüggesztett eltiltást szabott ki rá. Siyana Vasileva a FIG-ben a ritmikus gimnasztikázók sportági érdekképviseleti felelőse, pozíciójából adódóan ő a nagy versenyek egyik védelmi (safeguarding) kapcsolattartója is. A stábból Evgeniya Vilyayeva hozzá hasonló, de rövidebb büntetést kapott, Natalia Bulanovát felmentették.

Az ügyben sportintegritási nyomozó bevonásával több mint négyéves vizsgálatot folytató etikai és fegyelmi testület felelősnek tartja az azeri szövetséget (AGF) a bántalmazásokért. Ezért az AGF nem vehet részt a FIG következő tanácskozásán és 2026-os kongresszusán, valamint fél évre eltiltották az összes nemzetközi versenytől, igaz, ezt a szankciót felfüggesztették.

Dan Mullan / Getty Images

Minden érintett fellebbezhet, előbb másodfokon, majd a nemzetközi Sportdöntőbíróságon. A Nemzetközi Tornaszövetség január 6-án publikálta az etikai testület által december 31-én közzétett határozatot és szankciókat. Az azeri szövetség és az érintettek egyelőre nem kommentálták a döntést.

Az rg történetében még nem születtek ilyen szankciók bántalmazási ügyben, melynek vizsgálati anyaga mutatja a hasonló esetek nehézségeit. A tanúk egy része hirtelen visszavonta állításait. Az etikai testület azt állítja, az azeri szövetség „jelentős nyomást helyezett azokra, akik érdekei ellen cselekedtek”.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik