Tudomány

Az anyanyelvét is a sírba vitte az idős indián

Az utolsó klallam anyanyelvű őslakos 103 éves korában távozott az örök vadászmezőkre Washington államban.

Egy korszak zárult le Hazel Sampson halálával, aki még szüleitől tanulta a klallam nyelvet, és a klallam kultúrában nőtt fel, mielőtt találkozott volna a nem indián kultúrával és nyelvvel – mondta el Ron Allen, a jamestowni klallam törzs vezetője.

Az őshonos amerikai szelis nyelvcsaládba tartozó klallam a nyugati partvidék északi felén és Kanada délnyugati részén terjedt el.

Az amerikai kormány az 1800-as évektől szisztematikusan szorította ki az őslakos nyelvek használatát a kultúrából azzal, hogy rákényszerítette a fiatal indiánokat az angol nyelv tanulására és bentlakásos iskolákba küldte őket – emlékeztetett Chad Uran, a Washingtoni Egyetem szakértője. Csak 1990-ben, egy törvénynek köszönhetően indultak el azok a programok, amelyek a bennszülött indián nyelvek, köztük a klallam megőrzését tűzték ki célul.

Sampson és a törzs idős tagjainak közreműködésével Timothy Montler, az Észak-texasi Egyetem nyelvészprofesszora elkészítette a klallam szótárat.

Jelenleg az Egyesült Államokban a klallam törzsnek mindegy háromezer tagja él három nyugat-washingtoni törzsben. Túlnyomó többségük már nem beszéli a klallam nyelvet, bár az állam néhány iskolájában második nyelvként oktatják azt a törzs tagjainak.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik