Nagyvilág

Lemondott Canterbury érseke az egyház nagy szexuális botránya miatt

(Photo by Andrew Milligan / POOL / AFP
(Photo by Andrew Milligan / POOL / AFP

Canterbury érseke, Justin Welby kedden bejelentette, hogy lemond posztjáról, miután egyre nagyobb nyomás nehezedett rá az egyház szexuális visszaélési ügyeinek eltitkolása miatt.

Justin Welby körül erősen fogyott a levegő, miután a múlt héten közzétették azt a jelentést, amely feltárta, hogy az egyház miként hunyt szemet évtizedekig John Smyth ügyvéd 1970-80-as években elkövetett bántalmazásai felett. Az egyház magas rangú tisztviselője visszaéléseinek mintegy 130 fiatal fiú esett áldozatul az Egyesült Királyságban, Zimbabwében és Dél-Afrikában.

A nemrég zárult független vizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy Smyth-et bíróság elé állították volna, ha az érsek egy évtizeddel ezelőtt hivatalosan feljelentette volna a rendőrségen.

Welby a közösségi médiában közzétett nyilatkozatában azt írta:

Miután őfelsége, a király engedélyét kértem, úgy döntöttem, hogy lemondok Canterbury érsekei posztjáról.

Az távozó érsek szerint világos, hogy személyes és intézményi felelősséget kell vállalnia a 2013 és 2024 közötti időszak traumáiért, és „John Smyth szörnyű visszaéléseiért”.

A Guardian szerint Webly azt is hozzátette, hogy reméli, ez a döntés világossá teszi, hogy az anglikán egyház komolyan veszi a változás szükségességét és a biztonságosabb működés iránti elkötelezettségét. Azt írta, hogy együttérez a bántalmazás áldozataival és túlélőivel.

Welby már a múlt héten jelezte, hogy fontolóra veszi a lemondását, miután kiderült, hogy nem foglalkozott a 2018-ban elhunyt, befolyásos és karizmatikus ügyvéd, Smyth által elkövetett visszaélésekkel kapcsolatos bejelentésekkel, jóllehet 2013-ban információkat kapott azokról.

A lap szerint Smyth szadista módon bántalmazta azokat a magániskolás fiúkat, akik az egyház nyári táboraiban vettek részt az 1970-es évek végén és a 80-as évek elején. Állítólag 130 fiút és fiatal férfinak kellet elszenvednie a traumatikus fizikai, szexuális, pszichológiai bántalmazásokat, amelyek tartós hatással voltak későbbi életükre.

Amikor a visszaélésekre fényderült, Smyth az egyház tisztviselőjeként külföldre költözhetett, ahol továbbra is büntetlenül élhetett. 2018-ban, 75 évesen halt meg Fokvárosban, miközben a hampshire-i rendőrség nyomozott az ügyeiben, ám végül soha nem állították bíróság elé a bántalmazás miatt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik