Élő Nagyvilág

Megszólalt David Pressman, kiderült, mikor töri meg a csendet Kamala Harris

Chip Somodevilla / Getty Images
Chip Somodevilla / Getty Images
  • A demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump feszül egymásnak, hogy valamelyikük 2025 januárjától beülhessen a Fehér Házba.
  • Az éjszaka során mindkét jelölt hozta a kötelezőt: Trump sorra húzta be a vörös államokat, miközben Harris begyűjtötte a kékeket. Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát. 
  • Azonban Trump idővel egyre magabiztosabb előnyre tett szert a választás sorsát eldöntő hét csatatérállamban, melyek közül előbb Észak-Karolinát, majd Georgiát és végül Pennsylvaniát is megnyerte. Ezzel lényegében nullára csökkent Harris győzelmi esélye – főleg úgy, hogy a még kiadó, négy billegő állam mindegyikében Trump vezet. Így biztosra vehető, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, és négy év szünet visszatér az elnöki székbe.
  • Trump hazai idő szerint fél kilenckor be is jelentette a győzelmét, és sorra gratulálnak neki a világ országainak vezetői.
  • Kamala Harris egyelőre nem szólalt meg.
  • Habár Trump már harmadszor vette célba a Fehér Házat, most először fordul elő, hogy nemcsak az elektori kollégiumban szerzi meg a többséget, hanem ő kapja a több szavazatot is. Eddig több mint ötmillióval kapott több szavazatot, mint demokrata riválisa, és 2004 óta ő az első republikánus elnökjelölt, aki megszerzi a szavazatok több mint felét.
  • Az is eldőlt, hogy a republikánusok a következő két évre átvették az irányítást a szenátus felett, a demokraták legfeljebb a képviselőházzal vigasztalódhatnak, ott szoros verseny várható.
  • Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.

Pressman: Az amerikai választások nem váltják meg a magyarságot

Az ilyen apró játszmák méltatlanok egy olyan nagyszerű országhoz, amely olyan ikonokat adott a világnak, mint Kossuth és Széchenyi

– utalt David Pressman nagykövet a magyar kormány úgynevezett szerencsejátékára az amerikai választások után megtartott beszédében.

Szerinte a magyaroknak fel kell ismerniük, hogy mit veszítettek azzal, hogy a kormány az amerikai választásokra fogadást kötött, szerinte ugyanis egy ilyen szövetségesi kapcsolat eljátszása magas költséggel jár, függetlenül a fogadás végeredményétől.

 Az országok közötti szövetség fontosabb, mint egyetlen választás, egyetlen miniszterelnök, egyetlen elnök. Ez egy tartós befektetés országaink közös sorsába és jövőjébe.

– fogalmazott. ahhoz, hogy ez a kapcsolat fennmaradjon, túl kell látni a politikai hullámveréseken.

Pressman szavai szerint a szövetség nem kaszinó, hanem arra való, hogy védelmet nyújtson a feleknek a kockázatoktól. Szerinte a szövetségesekkel folytatott hazardírozás hosszú távon mindig veszteséget eredményez.

Miközben a választások minden bizonnyal megváltoztatják az Egyesült Államokat, a magyar embereknek meg kell érteniük, hogy a magyarságot nem fogják megváltani

– mondta David Pressman.

Pressman: A NATO-szövetségesek a „gazdasági semlegességről tárgyaltak volna a kormánnyal, Szijjártó épp Fehéroroszországba készült

David Pressman amerikai nagykövet beszédében szóba hozta azt a múlt heti találkozót, amelyre NATO-tagállamok nagyköveteit hívta össze az amerikai nagykövetségre, hogy a „gazdasági semlegesség” receptjéről beszéljenek, illetve annak a katonai szövetségre gyakorolt biztonsági hatásairól. A magyar kormány viszont itt sem jelent meg: szavai szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nem ért rá, mert  másnap orosz és szíriai partnereivel készült Fehéroroszországba.

Magyarország szövetségesei azért gyűltek össze, hogy a magyar kormánnyal tárgyaljanak, de nem volt kivel

– fogalmazott a nagykövet.

Pressman: A magyar kormánynak szerencsejáték-problémái vannak

Magyarország kormányának szerencsejáték-problémái vannak. Ha úgy is érzi, hogy megnyerte ezt a fogadást, Magyarország szövetségesei látják ezt.

– fogalmazott az amerikai nagykövet. Szerinte a szerencsejáték-problémák a következményei már jó ideje halmozódnak.

Pressman felidézte, hogy az elmúlt nyolc hónapban nyolc amerikai szenátor látogatott Magyarországra. Ezek noha mindkét amerikai pártot képviselték, köztük hat fontos republikánus szenátor is volt, akik azért utaztak ide, Azért jöttek ide, hogy felajánlják az Egyesült Államok partnerségét és támogatását, és hogy világosan és őszintén beszéljenek a két ország kapcsolatáról. Ezeket a küldöttségeket a magyar kormány nem fogadta, Pressman szerint azért, mert pontosan tudták, mint hallanának „a kiváló republikánus szenátoroktól”: egységes és kétpárti aggodalmat Magyarország politikájával és intézkedéseivel kapcsolatban.

Ha egy kormány hozzászokott ahhoz, hogy belföldön nem kell versenyeznie, kérdésekre vagy a kritikára válaszolni, csoda, hogy visszariad a nehéz beszélgetésektől a szövetségeseivel?

– tette fel a szónoki kérdést az amerikai nagykövet.

Szerinte miközben a nyolc amerikai szenátor azért jött, hogy tárgyaljon a magyar kormánnyal, Orbánék éppen azzal voltak elfoglalva, hogy elkaszinózzák az esélyeket.

Kiderült, mikor szólal meg Harris

Veresége óta nem szólalt még meg Kamala Harris. A Guardian most azt írja, a demokraták vesztes elnökjelöltje magyar idő szerint este tíz órakor mond beszédet a washingtoni Howard Egyetemen. Eredetileg két órával későb állt volna nyilvánosság elé, de valamiért előrébb hozták a megszólalását.

Pressman szerint Orbán kaszinót csinált az magyar-amerikai kapcsolatokból

Pressman a keddi választásokról szólva azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök az elmúlt pár évben azt hangoztatta, hogy a magyarok összes problémája megoldódik, ha egy bizonyos párt megnyeri a választást egy másik országban. Azzal, hogy a miniszterelnök elköteleződött egy jelölt mellett, Pressman szerint kaszinót csinált Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok szövetségeségéből.

David Pressman: Az Egyesült Államokat képviselem, nem egy bizonyos pártot

Szerda délután ünnepi beszédet mondott David Pressman, az Amerikai Egyesül Államok nagykövete.

A demokráciát ünnepelni jöttünk össze, nem azért, hogy kifejezetten egy jelölt győzelmét ünnepeljük

– mondta Pressman, az amerikai nagykövetség épületében.

Pressman azt mondta, hogy személyében az Egyesült Államokat képviseli, nem pedig egy pártot.

J. D. Vance soha nem adja fel a harcot, amit mindenkiért vív

KÖSZÖNÖM! Csodálatos feleségemnek, hogy lehetővé tette ezt. Donald J. Trump elnöknek, mert lehetőséget adott, hogy országunkat ezen a szinten szolgáljam. És az amerikai embereknek a bizalmukért. Soha nem fogom feladni a harcot MINDENKIÉRT!

– így fejezte ki háláját a választópolgároknak Donald Trump alelnökjelöltje, J. D. Vance magyar idő szerint szerda délután.

Ohio állam republikánus szenátora a magyar nyilvánosságban azért sem ismeretlen, mert több alkalommal hosszan méltatta Orbán Viktor magyar miniszterelnök politikai képességeit, például az állami egyetemek alapítványokba való kiszervezésével összefüggésben.

Klímaaktivisták narancssárgára festették az amerikai nagykövetséget Londonban

A brit rendőrség rongálás gyanújával őrizetbe vett két férfit, miután szerdán klímaaktivisták fújták le narancssárga festékkel az amerikai nagykövetség épületét Londonban, így fejezve ki nemtetszésüket Donald Trump győzelme után.

Trump győzelme mindenhol veszélybe sodorja az egyszerű emberek életét

– közölte a Just Stop Oil nevű szervezet, melynek aktivistái végrehajtották az akciót.

A londoni fővárosi rendőrség tiltakozásnak álcázott vandalizmusként minősítette a klímaaktivisták cselekményét, és közölte, hogy továbbra is zéró toleranciával viszonyul az ilyen akciókhoz.

(Reuters)

Több államban módosították a választópolgárok a szigorú abortusztilalmakat

A választások mellett tíz amerikai államban a terhességmegszakításhoz való jogról is szavazhattak a választópolgárok. 2022-ben e tekintetben földcsuszamlásszerű változásokat indított el, hogy az amerikai legfelsőbb bíróság hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade ítéletet, ami véget vetett az abortuszhoz való jog országos elismerésének és szabaddá tette az utat az abortusztilalom előtt a legtöbb republikánus irányítású államban.

Az abortuszjogok védelmezői összesen hét államban kerekedtek felül, köztük Arizonában, Coloradóban, Marylandben és Montanában is. Nevadában a választók szintén jóváhagytak egy módosítást, de 2026-ban újra el kell fogadniuk, hogy hatályba léphessen. Egy másik, a „terhesség kimenetele” alapján történő megkülönböztetést tiltó törvénymódosítást New Yorkban fogadtak el a választók.

Missouri államban a választók lehetővé tették az USA egyik legszigorúbb abortusztilalmának visszavonását. Itt először fordult elő, hogy a választók olyan alkotmánymódosítást fogadtak el, amely a magzat életképességéig garantálja az abortuszhoz való jogot. Automatikusan ez nem teszi érvénytelenné az állami tilalmat, de az abortuszjogok szószólói arra számítanak, hogy hamarosan visszaállíthatják az abortuszhoz való jogot.

Floridában az abortuszhoz való jogot garantáló alkotmánymódosítási javaslat nem érte el az elfogadáshoz szükséges, hatvan százalékos küszöböt.

Nebraskában a választók két ellentétes intézkedésről szavaztak. A választók elfogadták azt a javaslatot, amely rögzíti, hogy terhességmegszakítás csak az első 12 hétben történhet, bizonyos kivételekkel. Ugyanakkor elutasították azt az intézkedést, amely az abortuszhoz való hozzáférés jogát az állami alkotmányba iktatta volna.

Dél-Dakotában, ahol jelenleg az abortusz kevés kivételtől eltekintve tilos, a szavazók elutasították a módosítást, amely az abortuszhoz való jogot garantálta volna az állami alkotmányban.

Harris nem tartott beszédet az éjszaka, sokan könnyekkel távoztak a Howard Egyetemről

Kamala Harris egyszer sem tartott beszédet a washingtoni Howard Egyetemen, az alma materében rendezett eredményvárón. A választás éjszakáján az egyik kampányfőnöke jelentette be az eredmények miatt fogyatkozó tömegnek, hogy az alelnök valamikor a szerdai nap folyamán fog szólni a nemzethez, írja az ABC News.

A Howardon történelmileg a hallgatók nagy része fekete amerikai, Harris 1986-ban szerzett politológia és közgazdaságtan alapdiplomát az egyetemen.

ANGELA WEISS / AFP

Az este hangos zenével és táncoló tömegekkel indult, de, ahogy sorra érkeztek a demokrata jelölt számára lesújtó eredmények a csatatérállamokból, úgy lett egyre csöndesebb a közönség, sokan el is sírták magukat, mielőtt teljesen kiürült volna a campus a választási éjszaka végeztével.

Kevin Dietsch / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / AFP

Áder: Trump úgy nyert, hogy celebek hada vonult fel vele szemben

Donald Trump győzelme történelmi pillanat, elnöki tevékenységéhez a republikánusok szenátusi és képviselőházi győzelme jelentős mozgásteret biztosít a következő 2 évre, mondta Áder János Budapesten, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdai konferenciáján.

A volt államfő az MTI tudósítása szerint komoly politikai teljesítménynek nevezte, hogy Donald Trump „a vele ellenséges médiafölényben aratott egyértelmű győzelmet”. Áder úgy fogalmazott:

az új elnök úgy nyert, hogy vele szemben celebek hada vonult föl és 8 éven át zajlott ellene lejárató kampány.

New Hampshire-ban Harris győzött

A CNN szerint Kamala Harris nyert New Hampshire-ben, így az övé ez a 4 elektori szavazat. Ennek sok jelentősége már nincs, hiszen Trump – Wisconsin behúzásával – már 276 elektornál tart, így ő nyerte az elnökválasztást.

Giorgia Meloni jó munkát kívánt Trumpnak, szerinte Olaszország és az USA testvérnemzetek

Giorgia Meloni az Olaszország és az Egyesült Államok közötti stratégiai kapcsolatot hangsúlyozta a Donald Trumphoz intézett gratulációjában. Azt írta, Olaszország és az Egyesült Államok „testvérnemzetek”, amelyeket ledönthetetlen szövetség, közös értékek és történelmi barátság köt össze. „Stratégiai kapocs, amelyet, biztos vagyok benne, még tovább erősítünk” – fogalmazott az olasz miniszterelnök, és jó munkát kívánt az új amerikai elnöknek.

A CNN is kihirdette Trump győzelmét

Donald Trump győzött Wisconsinban (ahol a szavazatok 99 százalékát összeszámoltak már), ezzel már 276 elektornál tart a szükséges 270 helyett, vagyis megnyerte az elnökválasztást – jelentette be a CNN.

Putyin nem tervez gratulálni Trumpnak

Vlagyimir Putyin nem tervezi, hogy gratuláljon Donald Trump választási győzelméhez – közölte Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő. Peszkov megjegyezte: nincs tudomása arról, hogy az orosz elnök gratulálni akarna Trumpnak, illetve hozzátette, hogy egy „barátságtalan országról van szó, ami háborúban vesz részt velünk szemben”.

(TASZSZ)

Hamász: Arra biztatjuk Trumpot, hogy tanuljon Biden hibáiból

A Hamász iszlamista terrorszervezet szóvivője a Gázai övezetben Izrael által indított háború leállítását sürgette Donald Trump választási győzelme kapcsán, írja az MTI. Szami Abu Zuhri, a Hamász magas rangú tisztviselője szerint Donald Trumpot azon kijelentései alapján ítélik majd meg, miszerint amerikai elnökként órákon belül le tudja állítani a háborút.

Arra biztatjuk Trumpot, hogy tanuljon Joe Biden hibáiból

– közölte Abu Zuhri.

Ursula von der Leyen is szívből gratulált

Az EU és az USA több mint egyszerű szövetségesek – írta Donald Trumpnak címzett gratulációjában Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke arra szólította fel az USA következő elnökét, hogy együtt olyan transzatlanti célokért dolgozzanak, amelyek folyamatosan eredményeket hoznak számukra.

Trump az Egyesült Államok legidősebb megválasztott elnöke

Ronda Churchill / AFP

Sorozatban harmadszor választja meg az ország történetének legidősebb elnökét az Egyesült Államok. 2016-ban Trump a maga 70 évével érdemelte ki ezt a címet, amit négy évvel később a 77 éves Biden döntött meg. Idén a 78 éves Trump elődje rekordját is átadta a múltnak, ugyanakkor a 40 éves J. D. Vance minden idők harmadik legfiatalabb alelnöke lesz.

Öt állam eredményeire várunk még

Alaszka, Nevada, Arizona, Wisconsin és Minnesota esetében a feldolgozottság még nem tart ott, hogy eredményt merne hirdetni az amerikai sajtó.

Egyelőre azonban mind az öt helyen Trump vezet, ráadásul, ha Alaszka meglesz, akkor az onnan érkező 3 elektori szavazattal ténylegesen el is dőlt az elnökválasztás. Ott 73 százalékos feldolgozottságnál 55,8 százalékkal vezet a volt elnök, Harrisnek 40 százaléka van.

Harris fogja majd hitelesíteni Trump győzelmét

Az amerikai alkotmány értelmében az elektori szavazatok eredményét január elején a kongresszusban, az aktuális alelnök felügyeletével hitelesítik. Így aztán Kamala Harrisnek jut majd az a számára minden bizonnyal kellemetlen feladat, hogy választási ellenfele győzelmét hivatalossá tegye.

Nem ő az első alelnök, aki így jár: ugyanez történt akkor is, amikor Richard Nixon 1960-ban kikapott John F. Kennedytől, illetve a vesztes Al Gore és a győztes George H. W. Bush esetében is, a 2000-es választás után.

Orbán: Az amerikai–magyar kapcsolatok visszatérhetnek a régi aranykorba

Orbán Viktor a Facebookjára feltöltött reels-videóban elmondta, mit gondol Trump választási győzelméről.

Mint mondta, fényes győzelmet lát, a nyugati politikatörténet talán legnagyobb visszatérését. Szerinte Trumpot börtönnel fenyegették, elvették a vagyonát, meg akarták ölni, szembefordult vele a teljes médiavilág.

Orbán közölte, hogy nagy, közös terveik vannak Trumppal:

Kapcsolódó
Orbán Viktor: Számos tervünk van Donald Trump elnök úrral a következő évre
A miniszterelnök egy tévé előtt átizgult éjszaka után számolt be a Trump győzelmével kapcsolatos benyomásairól.

Zelenszkij is gratulált Trumpnak, és már várja a közös munkát

Az X-en gratulált Donald Trump választási győzelméhez Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök felidézte, hogy szeptemberben remek megbeszélést folytattak, amikor a háborúról és az ukrán béketervről beszélgettek.

„Nagyra értékelem Trump elnök elkötelezettségét a béke az erőn keresztül megközelítés mellett a globális ügyekben. Pontosan ez az az elv, amely közelebb hozhatja az igazságos békét Ukrajnában, és bízom benne, hogy közösen megvalósítjuk.”

Zelenszkij hozzátette, hogy a két ország érdekelt a kölcsönösen előnyös politikai és gazdasági együttműködés kialakításában, és kijelentette, hogy „Ukrajna mint Európa egyik legerősebb katonai hatalma, elkötelezett amellett, hogy szövetségeseink támogatásával hosszú távú békét és biztonságot biztosítson Európában és a transzatlanti közösségben”.

Olvasói sztorik