- A demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump feszül egymásnak, hogy valamelyikük 2025 januárjától beülhessen a Fehér Házba.
- Az éjszaka során mindkét jelölt hozta a kötelezőt: Trump sorra húzta be a vörös államokat, miközben Harris begyűjtötte a kékeket. Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát.
- Azonban Trump idővel egyre magabiztosabb előnyre tett szert a választás sorsát eldöntő hét csatatérállamban, melyek közül előbb Észak-Karolinát, majd Georgiát és végül Pennsylvaniát is megnyerte. Ezzel lényegében nullára csökkent Harris győzelmi esélye – főleg úgy, hogy a még kiadó, négy billegő állam mindegyikében Trump vezet. Így biztosra vehető, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, és négy év szünet visszatér az elnöki székbe.
- Trump hazai idő szerint fél kilenckor be is jelentette a győzelmét, és sorra gratulálnak neki a világ országainak vezetői.
- Kamala Harris egyelőre nem szólalt meg.
- Habár Trump már harmadszor vette célba a Fehér Házat, most először fordul elő, hogy nemcsak az elektori kollégiumban szerzi meg a többséget, hanem ő kapja a több szavazatot is. Eddig több mint ötmillióval kapott több szavazatot, mint demokrata riválisa, és 2004 óta ő az első republikánus elnökjelölt, aki megszerzi a szavazatok több mint felét.
- Az is eldőlt, hogy a republikánusok a következő két évre átvették az irányítást a szenátus felett, a demokraták legfeljebb a képviselőházzal vigasztalódhatnak, ott szoros verseny várható.
- Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.
Pressman: Az amerikai választások nem váltják meg a magyarságot
Az ilyen apró játszmák méltatlanok egy olyan nagyszerű országhoz, amely olyan ikonokat adott a világnak, mint Kossuth és Széchenyi
– utalt David Pressman nagykövet a magyar kormány úgynevezett szerencsejátékára az amerikai választások után megtartott beszédében.
Szerinte a magyaroknak fel kell ismerniük, hogy mit veszítettek azzal, hogy a kormány az amerikai választásokra fogadást kötött, szerinte ugyanis egy ilyen szövetségesi kapcsolat eljátszása magas költséggel jár, függetlenül a fogadás végeredményétől.
Az országok közötti szövetség fontosabb, mint egyetlen választás, egyetlen miniszterelnök, egyetlen elnök. Ez egy tartós befektetés országaink közös sorsába és jövőjébe.
– fogalmazott. ahhoz, hogy ez a kapcsolat fennmaradjon, túl kell látni a politikai hullámveréseken.
Pressman szavai szerint a szövetség nem kaszinó, hanem arra való, hogy védelmet nyújtson a feleknek a kockázatoktól. Szerinte a szövetségesekkel folytatott hazardírozás hosszú távon mindig veszteséget eredményez.
Miközben a választások minden bizonnyal megváltoztatják az Egyesült Államokat, a magyar embereknek meg kell érteniük, hogy a magyarságot nem fogják megváltani
– mondta David Pressman.