Gazdaság

Év végéig most már gyakorlatilag ingyen dolgozhatnak a nők

Amnesty Magyarország
Amnesty Magyarország

Ma (október 29-én, kedden) van az Egyenlő Díjazás Napja Magyarországon, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy mától kezdve a nemek közötti bérszakadék miatt a nők az év végéig szimbolikusan nem kapnak fizetést.

Az Amnesty Magyarország aktivistáinak országos akciója arra hívja fel a döntéshozók és a társadalom figyelmét, hogy

  • Magyarországon a bérszakadék az elmúlt több mint húsz évben szinte alig változott, miközben
  • jellemzően a nők végzik az alulfizetett munkákat és az otthoni láthatatlan munka is rájuk hárul.

Az Amnesty Magyarország aktivistái Budapesten a Karmelita kolostor, egy kórház, illetve egy iskola, Pécsen és Veszprémben pedig szintén iskolák és kórházak előtt helyezték el az üzeneteiket.

  • Magyarországon a nemek közötti bérszakadék 2002-ben 19,1% volt, vagyis ennyi volt a nők és férfiak átlagos bérkülönbsége.
  • A 2022-es adatok alapján a különbség 17,5%, vagyis 20 év alatt csak 1,6 százalékkal csökkent.

Ez a havi átlagfizetéssel számolva azt jelenti, hogy havi több mint 100 ezer forinttal keresnek kevesebbet a nők. Ezzel az eredménnyel pedig továbbra is a legnagyobb nemek közötti bérszakadékkal rendelkező uniós országok között vagyunk.

nemek közötti bérszakadék hátterében összetett okok állnak. Az egyik, hogy a nők jelentősen magasabb arányban dolgoznak azokban a szakmákban, amelyek bár a társadalom szempontjából alapvető fontosságúak, de mégis méltánytalanul alulfizetettek (a pedagógusok és az egészségügyi ellátásban dolgozók több mint 80 százaléka nő). A gyermekek és idős rokonok gondozásához, illetve az otthonhoz kapcsolódó, fizetetlen munkát is jelentősen több időben végzik, ami sok esetben a nők részleges vagy teljes munkaerőpiaci kieséséhez vezet, ahogyan az is gyakran előfordul, hogy az azonos munkakörökben is alacsonyabb bérezésben, illetve juttatásokban részesülnek, mint férfi kollégáik.

A nemek között bérszakadék láthatóvá tételét és felszámolását segíti elő a 2023 májusában elfogadott, új EU-s irányelv, amely kötelezi a 150 főnél több embert foglalkoztató munkáltatókat, hogy közzé tegyék a bérszakadékra mutató adataikat. Az Amnesty Magyarország évek óta fejleszt és tart személyes és online képzéseket munkavállalóknak és munkáltatóknak, nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőség témájában.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik