Az Európai Unió globális versenyhátránya – melynek gyökerei a múlt század közepéig nyúlnak vissza – a mesterséges intelligencia alkalmazásában is tetten érhető, a szakértő szerint az uniós vállalatok mindössze 8 százaléka használja az AI-t. Ahhoz, hogy ez a mutató érdemben javuljon, szoros technológiai együttműködésre lesz szükség a tagországok között – miközben politikai síkon éppen széttart a közösség.
Trautmann László nem aggódik emiatt, szerinte
Kínával megegyezést vár az uniós kereskedelmi vitában, az állóháború felé haladó orosz–ukrán konfliktusból pedig csak úgy lehet szerinte kijönni, ha Oroszországnak gazdasági perspektívát kínál a Nyugat, segítve megtalálni Moszkvának azokat a technológiai, ipari területeket, amelyek fejlődésével képes lesz „középosztályosítani” a társadalmát. Ebben mintaadóként a közép-kelet-európai térségnek is lesz szerepe – mondja a műsorban.
Azt is állítja, hogy a nyugat-európai – kiemelten a német – autóipar szerepe háttérbe fog szorulni a régió gazdaságában. Az orosz hadigazdaság pedig olyan alkalmazkodásra kényszeríti az EU-t, amelynek az egyik haszonélvezője a mezőgazdaság lehet.