Nagyvilág europoli

Bosznia-Hercegovinával is elindítja a csatlakozási tárgyalásokat az unió

Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP
Dursun Aydemir / ANADOLU AGENCY / Anadolu via AFP

Az Európai Tanács csütörtöki ülésén az uniós vezetők úgy döntöttek, hogy elindítják a csatlakozási tárgyalásokat Bosznia-Hercegovinával, jelentette be Charles Michel az X-en.

Az önök helye a mi európai családunkban van

– írta az Európai Tanács elnöke, hozzátéve, hogy ezzel Bosznia-Hercegovina nagyot lépett előre az uniós csatlakozás útján. „Most folytatni kell a kemény munkát” – fogalmazott.

Bosznia-Hercegovina 2016-ban nyújtotta be az uniós tagság iránti kérelmét, a tagjelölti státuszt 2022-ben nyerte el. Az nyugat-balkáni ország az uniós állam- és kormányfők mai döntésével ugyanabba a státuszba került, mint a tavaly decemberi uniós csúcson Ukrajna és Moldova (ekkor történt az is, hogy Orbán Viktor kiment a teremből a szavazás alatt, hogy a többiek egyhangúan el tudják fogadni a javaslatot). Ugyanezen az uniós csúcson döntöttek arról is, hogy amint Bosznia-Hercegovina eléri a tagsági kritériumok szükséges mértékét, vele is megkezdik a tárgyalásokat.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden Szarajevóban arról beszélt, szemmel látható az ország előrehaladása, de további eredmények felmutatására van szükség főként a demokrácia és a jogállamiság terén.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik