Nagyvilág europoli

Népszava: Orbán ellen gyűjt aláírásokat egy finn EP-képviselő

JONAS ROOSENS / ANP MAG / AFP
JONAS ROOSENS / ANP MAG / AFP

Az EU döntéshozatali gépezete egyszerűen elakadt Orbán Viktor miatt. Az egyetlen módja annak, hogy működőképessé tegyük, ha megfosztjuk Orbánt a Tanácsban a szavazati jogától. Ugyanakkor megmutatjuk, hogy az EU-ban nem lehet zsarolni

– nyilatkozta Petri Sarvamaa európai parlamenti képviselő a Népszavának, miután a lap birtokába jutott a finn kereszténydemokrata képviselő aláírásgyűjtő levele, mellyel azt kívánja elérni, hogy az uniós kormányok vonják meg a szavazati jogot Magyarországtól az Európai Tanácsban. Ehhez kéri képviselőtársai támogató aláírását.

Sarvamaa azt javasolja, hogy az EP határozatban szólítsa fel az Európai Bizottságot vagy a tagállamokból álló EU Tanácsot annak megállapítására, hogy Magyarországon súlyosan és tartósan sérülnek az uniós értékek, ami, mint írta, a hetes cikkelyes eljárás értelmében a magyar kormány szavazati jogának felfüggesztéséhez vezethet az uniós intézményekben. Az EP-képviselő szerint szükség van az eljárás következő szakaszainak aktiválására.

Az EP-képviselő úgy véli, hogy nem minden tagállam érti meg a helyzet komolyságát. „A tagállamok tétlenségével szemben nekünk, európai parlamenti képviselőknek kell összefognunk, és cselekednünk” – nyilatkozta a képviselő a Népszavának. Szerinte meg kell őrizni az uniós döntéshozatal képességét ezekben a nehéz időkben, amikor olyan közös döntésekre van szükség, mint Ukrajna támogatása  – mondta Sarvamaa, utalva Orbán tavaly decemberi vétójára.

Eközben átmenetileg Orbán lehet az uniós országok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanács elnöke. Charles Michel, az ET jelenlegi elnöke ugyanis elindul a júniusi európai parlamenti választásokon, ez pedig azt is jelenti, hogy megüresedik az Európai Tanács vezető posztja. Ezzel párhuzamosan pedig Magyarország veszi át ugyancsak júliusban az EU Tanácsának soros elnökségét. Márpedig megválasztott elnök hiányában az aktuálisan elnöklő ország szervezi és vezeti a Tanács üléseit – ebben a forgatókönyvben a magyar miniszterelnök.

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik