Martin Schulz, az Európai Parlament volt elnöke úgy véli, hogy tévúton jár az Európai Néppárt első embere, Manfred Weber, amikor a szélsőjobb segítségével igyekszik megőrizni a mérsékelt jobboldal vezető szerepét Strasbourgban, mert ebből csak az lesz, hogy a Bizottság következő elnöke az Orbánoktól és Kaczynskiktől függ majd – olvasható a Hvg.hu-n, amely a Frankfurter Rundschau interjúját szemlézte.
Schulz, aki jelenleg a német szociáldemokratákhoz közel álló Friedrich Ebert-alapítvány igazgatója szerint
lehetetlen ugyanis a magyar kormányfőt, a lengyel miniszterelnök-helyettest és a hasonszőrűeket újra bevonni az uniós politikába.
Ők ugyanis legfeljebb csak a haszon elve alapján tartják fontosnak az uniót, már ha egyáltalán. Értékekről esetükben szó sincs. Őket maximum pénzzel lehet megnyerni, bár Orbán Viktor újabban olyan jelzéseket küld, hogy már az sem érdekli. Merthogy megvásároltatja magát a kínaiakkal és az oroszokkal.
A populisták abból élnek, hogy a világ összedől, kifordul a sarkából. A 20. század 2. felében sikerült sok mindent felépíteni, ám az egész szerkezet megingott, legkésőbb a Vasfüggöny leomlásával. Utána tarthatatlannak bizonyult az egypólusú világrend.
Közben pedig állandó a bizonytalanság. Az emberek nem tudják, mi vár a gyerekeikre, hiszen itt a klímaválság, a háború, éhség, járvány, Kína, India, Oroszország. Ilyen időkben azoknak áll a zászló, akik azt hangoztatják, hogy vissza kell állítani, ami volt. Vagy fényes jövőt ígérnek. Ez pont az, amit a populistáktól hallunk.
Sikert persze nem tudnak felmutatni, ellenben működik, hogy ellenségképre alapoznak. Úgy lehet őket feltartóztatni, hogy a politika konkrét lépésekkel csillapítja a félelmeket. Így a tömegek nem követik vakon a demagógokat.
A prototípust egyébként 20 éve Berlusconi jelentette, utána jött Orbán, Boris Johnson, Donald Trump, Jair Bolsonaro, Jaroslaw Kaczynski és Rodrigo Duterte. A módszer mindenütt azonos: meg kell szerezni a többséget és onnantól kezdve úgy tekintik, hogy az állam már az övék. Aki pedig ellenük van, az nem vetélytárs, hanem ellenség. Ez azonban fasisztoid gondolkodásmód – mondta Martin Schulz.
A politikus szerint az integráció stabilizálja a demokráciákat, főleg a gazdasági együttműködés jóvoltából. Lásd Melonit, aki odahaza csinál ugyan némi felhajtást, de Brüsszelben megbízható partner. Mint ahogy már Le Pen sem emlegeti, hogy Franciaországnak ki kell válnia az euróövezetből. Martin Schulz mindezt úgy értékelte a Frankfurter Rundschauban, hogy az integráció megfegyelmezi a jobboldali populistákat is.