Ellenzéki, bizonytalan és kormánypárti szavazó sem bízza szívesen a pénzét az államra – derült ki a Publicus legrissebb felméréséből, amelyet a Népszavának készített. Azok sem, akiknek van megtakarításuk. Közülük a fideszesek több mint harmada, az ellenzékiek 82, a bizonytalanok 75 százaléka nem tervezi állampapír vásárlását, hiába terelné a kormány erre őket, gőzerővel.
A kabinet döntéseiről a megkérdezettek 85 százaléka hallott. Ugyanennyien nem értenek egyet a bankbetétek, fizetési számlák kamatára kivetett 13 százalékos szociális hozzájárulással. Azt a banki megtakarításai újabb megadóztatásának tartja az ellenzékiek 95, a bizonytalanok 88 és a kormánypárti szavazók 63 százaléka.
Noha a kormány az új adót a lakossági megtakarítások értékállóságának óvásával magyarázta, ezt csak nyolc százalék hitte el, a megkérdezettek 86 (a fideszesek 62) százaléka szerint a valódi cél az egyre nagyobb költségvetési hiány kipótlása.
A propaganda dacára a megkérdezettek 89 százaléka nem tervezi állampapír vásárlását. Erre a kérdésre
- a kormánypártiak 81,
- az ellenzékiek 94,
- a bizonytalanok 92
százaléka nemmel válaszolt.
A felmérés szerint jelentős részüknek (54%) egyszerűen nincs is miből, akiknek még vannak
tartalékaik, az elmúlt években elkezdték felélni, 55 százalékuk nyúlt hozzá félre tett pénzéhez. A párthovatartozás szinte nem is számít abban, hogy a magyarok 53 százaléka éppen csak megél a jövedelméből, ami nem meglepő, hiszen az OECD szerint Magyarországon csökkentek leginkább a reálbérek. A Telex által ismertetett munkaerőpiaci jelentés szerint az első negyedévben 9,8%-kal emelkedtek ugyan a nominálbérek, ám 15,6%-kal csökkentek a reálbérek, ami négyszer nagyobb az OECD-átlagnál, az elszabadult infláció miatt.