Meglepő helyen, a közép-ázsiai Tádzsikisztán egyik eldugott helyszínén bukkantak egy ógörög feliratra – írja a The Jerusalem Post.
Vima Takto a Kusán Birodalom uralkodója volt az időszámítás szerinti 1. században, az ősi állam története csúcspontján Közép-Ázsiától az Indiai-félszigetig terjedt.
A lelőhely nehezen megközelíthető, ezért a kutatók a környék lakóinak segítségét kérték, hogy gyűjtsenek adatokat a műemlékről. A térség az 1930-as évek óta foglalkoztatja a régészeket, a vizsgálatoknak köszönhetően sikerült később megtalálni Pendzsikent óvárosának romjait.
A vésett sziklát egy helyi pásztor fedezte fel, a tudományos elemzést pedig Bobomulloev Bobomullo, a Tádzsikisztáni Tudományos Akadémia kezdte meg. Mint kiderült, az Almoszi folyó közelében, egy szurdokban található faragvány egy felirat. A pásztor utóbb elmondta, hogy a környéken korábban több vésetet is látott, a lavinák miatt viszont a szövegek elpusztultak.
A Kusán Birodalom az ősi Baktria területén alakult ki, a régiót Nagy Sándor hódította el a perzsáktól időszámítás előtt 329-327-ben. Nagy Sándor halála után a térség a hellenisztikus Szeleukida Birodalom része lett, a görög nyelv és írás pedig hosszú időre gyökeret vert a környéken.