Belföld

A Publicus ellenzéki, a Nézőpont és az IDEA Fidesz előnyt mért

FARKAS NORBERT / 24.HU ÉS IVÁNDI-SZABÓ BALÁZS / 24.HU
FARKAS NORBERT / 24.HU ÉS IVÁNDI-SZABÓ BALÁZS / 24.HU
A bizonytalanság, az elbizonytalanodás körül is nagy a bizonytalanság.

A Publicus Intézet által megkérdezettek 73 százaléka biztosra, 9 százaléka valószínűnek mondta, hogy szavaz április 3-án. Az ellenzék híveinek 87, a Fidesz–KDNP szavazóinak 82 százaléka ígéri biztosra részvételét a választáson – derül ki a Népszavának készített reprezentatív felmérésből.

Az Egységben Magyarországért jobban áll azoknál is, akik biztosra ígérik részvételüket, de még nem döntötték el, kire voksolnak. 50 százalék még mindig bizonytalan, 27 százalék szeretne azonban inkább kormányváltást, csak 17 százalék tartaná kívánatosnak, ha Orbán Viktor maradna a miniszterelnök.

A Publicus Intézet kutatása szerint a Márki-Zay Péter vezette ellenzék elmozdult mélypontjáról, az összes megkérdezett 34 százalékának szavazatára számíthatna a Fidesz–KDNP 32 százalékával szemben. (Ez hibahatáron belüli előny.) A Kétfarkú Kutyapárt 1, a Mi Hazánk 2 százalékon áll.

A Népszava felidézi, hogy a Závecz Research múlt héten azt mérte, hogy a Fidesz–KDNP (szintén hibahatáron belül) három százalékponttal vezet a közös ellenzéki listával szemben.

Mást mért a Nézőpont Intézet is, amely szerint éppen az ellenzék szavazói bizonytalanodtak el. Náluk a Fidesz–KDNP listája 50, az ellenzéké 43, a Mi Hazánké és a Kétfarkú Kutyáé 3-3 százalékon áll, és Gattyán György pártja is 1 százalék fölé kerülhet – írja a Magyar Nemzet.

A Nézőpont Intézet állóháborúként jellemzi a kampány időszakát. A kormányközeli kutatók „legvalószínűbb listás eredményre” vonatkozó becslése januárban és most is a 2018-asnál jobb fideszes eredményt valószínűsít.

A Nézőpont becslése szerint jelenleg a Mi Hazánk esélyesebb arra, hogy átlépje a parlamenti küszöböt, míg a Kétfarkú Kutya komoly fenyegetést jelent a közös ellenzéki lista számára.

Frissítés! 

Az IDEA Intézet is elkészítette reprezentatív kutatását, amely szerint a Fidesz–KDNP minden vizsgált választói csoportban vezet az ellenzéki összefogás előtt. A kormánypárti lista előnye 4 százalékpontos az ellenzékivel szemben.

A Fidesz támogatottsága tavaly május óta először csökkent, de csak 1 százalékponttal. Az Egységben Magyarországért januárhoz képest 3 százalékpontot veszített, a bizonytalanok aránya (13%)pontosan ennyivel nőtt, és tavaly június óta a legmagasabb értéket érte el. A Mi Hazánk Mozgalom támogatottsága 2 százalékponttal nőtt, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt 2 százalékon áll.

A biztos szavazó pártválasztóknál alig voltak mozgások. A Fidesz–KDNP támogatottsága 1 százalékponttal nőtt, az ellenzéké nem változott. A Mi Hazánk ebben a körben nem éri el a bejutási küszöböt, a Kétfarkú Kutya Párt támogatottsága csökkent (-1%).

Az egyes pártok támogatottsága alig változott. A Fidesz-KDNP 37, a Demokratikus Koalíció 11, a Jobbik 9, a  Momentum 6, az MSZP 3, a Párbeszéd 2, az LMP 1, a parlamenten kívüli Magyar Kétfarkú Kutya Párt 3, a Mi Hazánk Mozgalom 4 százalékon áll.

Az ismeretlen preferenciájúak (nem tudja melyik pártra szavazzon, nem mondja meg, hogy melyik pártra szavaz, illetve semmiképp sem menne el) aránya 24 százalék.

 

 

 

Az IDEA Intézet szerint nem történt áttörés, a párt- és listapreferenciákból következtetéseket még a szokásosnál is csak kisebb mértékben lehet levonni.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik