Belföld

Idén 48 nőt vert agyon a párja

Villámakcióval tiltakoznak idén is civilszervezetek a nők elleni erőszak ellen. Minden ötödik nő él élete során legalább egyszer olyan kapcsolatban, amelyben fizikailag bántalmazzák. 2009-ben Magyarországon 48 nőt ölt meg a párja.

Idén is több civilszervezet tiltakozik a családon belüli erőszak ellen. A Nők elleni erőszak világnapján – többek között – a Nane és az Amnesty International szervezett villámakciót a Vörösmarty téren, a Gerbeaud Kávéház előtt. A mindössze egyperces akció délután ötkor kezdődött. „Az egyetlen szükséges kellék egy kulcscsomó volt, mellyel a résztvevők arra hívták fel a figyelmet, hogy az erőszak zárt ajtók mögött zajlik” – mondta Szabó Gabriella, a Nane munkatársa az FN.hu-nak.

A Nane becslései szerint minden ötödik nő él élete során legalább egyszer konfliktusos kapcsolatban, amely során fizikailag bántják és folyamatosan megfélemlítik. „A gazdasági és a szóbeli erőszak (amikor valakit például folyamatosan lekövéreznek, elvéve az önbecsülését) persze sokkal gyakoribb” – fogalmazott Szabó Gabriella. Hozzátette: bár egyre többen mernek segítséget kérni, a szégyenérzet miatt nagyrészt még mindig titokban maradnak az ilyen esetek.

A nők elleni erőszak

A nők elleni erőszak a nők elleni diszkrimináció legszélsőségesebb formája, ám csak egy azok közül. A nők alacsony részvétele a politikai életben (a magyar parlamenti képviselők megközelítőleg 8 százaléka nő), a munkahelyi “üvegplafon”, amely egy bizonyos ponton túl nem engedi a női alkalmazottak előléptetését, a nők férfiakhoz viszonyított alacsonyabb bérezése néhány más kiemelkedő példája a nők tágabb társadalomban megélt hátrányos megkülönböztetésének – olvasható a Nane honlapján.

A statisztikai adatok azt mutatják, hogy a nők ellen elkövetett bűncselekmények között egyértelműen a családon belüli erőszak a leggyakoribb halálozási ok. A helyzetet tovább nehezíti, hogy a családban, az otthon falai mögött folyó erőszak a privát szféra sérthetetlenségénél fogva gyakran láthatatlan, ami az áldozat számára jelentősen megnehezíti a segítségkérést, a környezet számára pedig a segítségnyújtást.

A nők elleni erőszak fajtái

Nők elleni erőszaknak nevezünk minden olyan erőszakot, amely a személy nemi hovatartozása miatt történhet és történik meg valakivel. Az egyik legjellegzetesebb példája a szóbeli (verbális) erőszak, azaz a nő lekicsinylése, sértegetése, gúnyolódás, nevetségessé tevés (például a nő külseje, vallása vagy faji hovatartozása miatt), bántalmazással, veréssel, a gyerekek elvételével, öngyilkossággal való fenyegetés.

Másik fajtája a lelki erőszak, tehát az alapvető érzelmi igények és szükségletek megtagadása, barátoktól, munkától, családtól, kedvenc foglalatosságoktól való elszigetelés vagy eltiltás. De ide tartozik a féltékenység, a nő önbizalmának módszeres lerombolása, vagy éppen a problémák közös megbeszélésétől való elzárkózás is. A félelmet keltő viselkedés, támadó faggatózás, telefon és egyéb kommunikációs csatornák lezárása, telefonon való állandó ellenőrzés, nő zsebeinek/táskájának átkutatása szintén a lelki erőszak jelei.

A testi (fizikai) erőszak megnyilvánulhat lökdösésben, pofozásban, fojtogatásban, de a skála a rázástól a fegyverrel (késsel, lőfegyverrel, nehéz tárgyakkal) való fenyegetésig vagy bántásig terjedhet. De ide tartozik az alapvető testi igények és szükségletek megtagadása (éheztetés, szomjaztatás, alvásmegvonás), bezárás, kizárás, megkötözés és mozgásszabadság korlátozása.

franciaország, európa

A francia kormány keményebben akarja büntetni a házasságon belüli erőszakot, sőt hadat üzen a lelki terrornak – jelentette be a francia kormányfő szerdán Párizsban.
Francois Fillon a nőkkel szembeni erőszak elleni nemzetközi kampány napján beszélt arról, hogy kormánya ezt 2010-ben “nemzeti üggyé” akarja tenni. Párizs általában a büntető törvénykönyv tételeinek súlyosbítására törekszik, és – spanyol mintára – az elektronikus bilincs eszközét is be akarja vetni. (MTI)

A szexuális erőszak a nem kívánt szexuális tevékenységre való kényszerítés, nemi erőszak, szexszel való fájdalomokozás vagy megalázás, tárggyal való nemi erőszak, intim testrészeik bántalmazása, másokkal való közösülés/prostitúció kényszerítése, reproduktív jogok korlátozása: fogamzásgátlás akadályozása vagy kényszerítése, terhességre vagy abortuszra kényszerítés.

A gazdasági erőszak az anyagi függésben tartást jelenti, a munkáról való lebeszélést vagy eltiltást, a nő fizetésének elvételét.

a nők elleni erőszak definíciója

„A nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, mely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában. Beleértendő, de nem korlátozandó a testi, szexuális és lelki erőszakra, melyet az áldozat a családon belül szenved el, ide értve a bántalmazást, a lánygyermekkel való szexuális visszaélést, […] a házasságon belüli nemi erőszakot […]”

(Deklaráció a Nők Elleni Erőszak Megszüntetéséről, 1993)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik