Ha egy szóval kéne jellemeznem a beszédet, a populizmus lenne az – mondta Debreczeni József a FigyelőNetnek. A politikai elemző hozzátette: képekkel teli, érzelmekre ható beszéd volt, intellektuálisan azonban primitív: nem tartalmazott elemzést, amely az ország racionális helyzetét mutatta volna be. „A hívek érzéseinek felfokozására azonban kiválóan alkalmas volt. Fontos azonban megjegyezni, hogy nem szított indulatokat egy új forradalommal, lázadással kapcsolatban, nem utalt március 15-ére” – emelte ki Debreczeni József. A szakértő szerint az ellenféllel szembeni gyűlöletkeltés egyértelmű volt, ezt szolgálta például a „hazug”, illetve a „kapzsi” szavak használata.
Közjogilag nincs új többség
Debreczeni kiemelte: bár az új többség volt abszolút a központi fogalom, közjogilag ilyen nem létezik, hiszen hiába a Fidesz nagy támogatottsága a közvélemény-kutatások szerint, ha az országgyűlési választásokon ez nem jelenik meg.
Gyurcsány-fóbia, név nélkül
Ami a felelősöket, bűnösöket illeti, a szakértő hangsúlyozta: büntetés kiszabásával fenyegetőzött, konkrétumokat azonban nem említett ezzel kapcsolatban. „Ebből az beszédből is kiérződött az erős Gyurcsány-fóbia, noha a nevét egyetlen egyszer sem ejtette ki” – mondta Debreczeni. Hozzátette: az „új arisztokrácia” jelzővel például ismét megerősítette az új ellenségkép motívumát.
Baloldali politikát hirdetett meg
Orbán Viktor deklaráltan baloldali politikát hirdetett meg „plebejus politika” címen – mondta Szabados Krisztián elemző. A Political Capital ügyvezetője szerint Orbán a beszéd célját az „egy az ország egy a zászló” szlogenben sűrítette össze, ami azt jelenti, hogy a Fidesz szeretné begyűjteni a kormánnyal elégedetleneket minden oldalról. A hangsúly ezen belül is most a baloldali szavazókon volt: a leghosszabban a szocialistákból kiábrándult, frusztrált szavazókhoz szólt.
Szabados Krisztián szerint Orbán Viktor a januári Demokratában megjelent interjúban kijelölte azt a politikai irányt, ami egyértelműen a radikalizálódás felé mutat. Az évértékelő beszéd is ebbe illett bele. Kemény szavakkal ostorozta a kormányt, kiemelte Gyurcsány Ferenc, Kóka János és Veres János felelősségét, akiket minél hamarabb el kell távolítani és felelősségre kell vonni az „elvesztegetett évekért”. A szakértő szerint ezzel üzent a szélsőjobboldali radikálisoknak. A szokásos orbáni kétértelműséggel azonban nem fejezete be a mondatot, nem mondta, hogyan képzeli el a főbűnösök elkergetését.