A börtönből szabadult emberek gyakran azért kerülnek vissza a börtönbe, mert tiszta erkölcsi bizonyítvány és bejelentett lakhely nélkül nincs esélyük munkát kapni.
Kép forrása: Merényi Dániel / tudtad-e.blog.hu
Pár ezer forinttal kilépve a börtönkapun csak nagyon kevesen tudnak valóban új életet kezdeni. A börtönélet ma alapvetően az izolációról szól, de még a büntetés leülése után is folytatódik a kirekesztés. Akinek priusza van, alig találhat legális munkát, a legtöbb helyen még a segédmunkásoktól is megkövetelik a tiszta erkölcsit.
A büntetett előélet bélyege ezért még 10 évig rajta maradhat a szabadulókon, így jó esetben marad számukra a feketemunka, vagy inkább a visszakerülés a rácsok mögé – a munkanélküliség és a hajléktalanság alternatívájaként. Most inkább csak civil alapítványok foglalkoznak a társadalmi visszailleszkedés segítésével, pedig az integráció mindannyiunknak megéri.
Tudtad-e?
Ahogy arról itt írtunk bővebben, március 2-án, közel harminc emberi jogi civilszervezet közreműködésével, minden eddiginél átfogóbb kampány indult, melynek célja, hogy olyan, ma érzékenynek számító témákat tegyen érthetővé, mint például a menekültkérdés, a hajléktalanok és a fogyatékkal élők helyzete vagy épp a szexuális kisebbségek ügye.