A felső légutak (az orrüreg, az orrmelléküregek, a garat és a benne lévő szervek) gyulladásos betegségei a leggyakrabban előforduló kórképek, amivel orvoshoz fordulnak a betegek. A felső légutakba könnyen bejutnak és elszaporodnak különféle mikroorganizmusok, hiszen az orrüregnek és a légúti nyálkahártyáknak pont az a feladata, hogy megszűrjék, megtisztítsák a belélegzett levegőt.
Az esetek kb. 70 százalékában a betegség kialakulásáért vírusok tehetők felelőssé – ezek ellen az antibiotikumok sajnos nem hatásosak. Ma már mintegy kétszáz fajta vírust sikerült azonosítani, leggyakrabban az úgynevezett adeno-, rhino- és a parainfluenza, coronavírusok okozzák a tüneteket. A nyálkahártyában szaporodó vírusok az érintett területek gyulladását hozzák létre. A tünetek széles határok között mozognak, nemcsak súlyosságukat, de az érintett területet is tekintve: a leggyakrabban a torokfájás, az orrfolyás, a levertség a főbb tünetek, de akár magas láz, nyelési nehézségek, sőt a szemek gyulladása is előfordulhat.
A gyulladt területeken ugyanakkor könnyebben elszaporodnak a baktériumok is, melyek bizonyos esetekben súlyos szövődményeket is okozhatnak. Éppen ezért fontos lehet, hogy antibiotikummal is kezeljük a torokfájást. Ma már kapható olyan antibiotikus spray, amit felső légúti fertőzések esetén lehet használni. A gyulladás helyére juttatott antibiotikum előnye, hogy nem terheli fölöslegesen a szervezetet, mivel a fertőzés tényleges helyén célzottan hat. A helyileg alkalmazható gyulladáscsökkentő antibiotikum spray az irritáció, illetve vírusfertőzés miatt hiányos nyálkahártyára fújva csökkentheti a bakteriális felülfertőződés kialakulásának esélyét.
Ha kíváncsi, hogy az antibiotikum hatékony-e, kattintson ide.
Forrás:
Szüntesse meg a torokfájás valódi okát (Házipatika)