Az európai uniós tagállamok vezetői elfogadták az EU 2021 és 2027 közötti időszakra szóló keretköltségvetését és a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot – jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a pénteken kezdődött uniós csúcstalálkozót követően, kedd hajnali Twitter-üzenetében. A kompromisszumot az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is el kell majd fogadnia.
A keretköltségvetés 1074 milliárd euró lesz, míg a helyreállítási alap 750 milliárd eurójából 390 milliárd euró támogatás lesz, 350 milliárd euró pedig kölcsönökből fog állni, számolt be a Guardian. Ezt a konstrukciót, Michel javaslatára, hétfőn kezdték el tárgyalni.
Kiharcoltuk!
Közzétette: Orbán Viktor – 2020. július 20., hétfő
Magyarország és Lengyelország hevesen tiltakozott a jogállamisági feltételek ellen, ez végül úgy maradt bent a hétfőn kiszivárgott javaslatban, hogy
Az esetleges szankciókra az Európai Bizottság tesz javaslatot, amelyet a tagállamok minősített többséggel hagyhatnak jóvá – írta az Index.
Az Origo hétfő késő este, még jóval a megállapodás előtt arról írt, hogy Orbán Viktor elérte, amit akart, és Magyarország 3 milliárd euróval többet fog kapni a tervezettnél. Ezen felül, Angela Merkel német kancellár ígéretének megfelelően, ez év végéig lezárják a 7-es cikkely szerinti eljárást. A Financial Times tudósítója szerint ugyanakkor Merkel kijelentette, hogy ehhez Magyarországnak kritikus lépéseket kell megtennie.
A lengyel miniszterelnök kedden reggel több üzenetet is közzétett a Twitteren, amelyekben köszönetet mondott a visegrádi négyeknek, és külön kiemelve a magyar miniszterelnököt, aki Mateusz Morawiecki szerint kiválóan együttműködött a Magyarország, Lengyelország és az Európai Unió számára is történelmi jelentőségű megegyezés létrejöttében. Morawiecki hozzátette, hogy sikerült több pénzt biztosítaniuk a szegényebb országoknak és a maratoni hosszúságú tárgyalások utolsó körei nagyon gyümölcsözőek voltak.
Ursula von der Leyen a megállapodást követő sajtótájékoztatón megjegyezte, hogy a 90 órán át tartó tárgyalás közel járt ahhoz, hogy rekordot döntsön. Azt viszont sikerként emelte ki, hogy az ülésen döntöttek az úgynevezett saját források reformjának elindításáról, mint a digitális illeték, vagy a magasabb karbonkibocsátással gyártott importtermékekre kivetett vám. Ez azt jelenti, írja a Hvg.hu, hogy a tagállami befizetéséken túl egyéb források is biztosítottak lesznek az EU számára, így a tervek szerint 2028-tól vissza tudják vásárolni a 750 milliárd eurónyi kötvényt. Döntés ugyanakkor még nem született ezekről a forrásokról.
Kiemelt kép: STEPHANIE LECOCQ/POOL/AFP