Már kilenc koronavírussal fertőzött ember van Magyarországon – erősítették meg az Operatív Törzs hétfői sajtótájékoztatóján. Azaz az elmúlt 24 órában két új esetet regisztráltak.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta, hogy Közép-Európában gyorsan nő a megbetegedések száma: Ausztriában, Csehországban és Romániában is egyre több a koronavírusos beteg.
Nálunk eddig 4105 telefonhívás érkezett a zöld számra, ebből hétfőn 155. Lakatos hangsúlyozta: a zöld számon nem a betegek bejelentkezését várják, hanem alapvetően információkat lehet kérni.
Észak-Olaszországból a magyarországi repülőterek továbbra sem fogadnak járatokat. A tilalom addig marad fent, amíg nem javul az olasz helyzet.
Reptereken eddig 6598, közúti határátkelőknél 427 személyt vizsgáltak a magyar hatóságok.
A Szent László Kórházban karanténban tartott iráni állampolgárok egy része nem hajlandó betartani a szabályokat
– ismertette Lakatos, hozzátéve, hogy többen közülük megpróbálták kijátszani a karantén szabályait, ezért a rendőri jelenlét folytonos a kórházban. Emlékeztetett arra, hogy a járványügyi szabályok áthágása bűncselekmény, és kiutasítást vonhat maga után. Idegenrendészeti őrizetbe is vehetők azok a külföldi állampolgárok, akik megszegik ezeket a szabályokat. Ez az őrizet akár 6 hónapig is tarthat, majd a kitoloncolás következhet.
Lakatos Tibor kérdésre elmondta, hogy az irániak közül többen székeket dobáltak ki a szobákból.
Kitért arra is, hogy valóban Facebookon keresték meg az egyik iráni beteget. Azért választották ezt a módot, mert máshogy nem érték el a férfit. Szerinte nem fenyegették az iráni állampolgárt, és az ismerősei ajánlották, hogy ezen a módon keressék fel.
Szlávik János osztályvezető főorvos elmondta, hogy a súlyos állapotban, intenzív osztályon kezelt idős magyar férfi betegen kívül a többi koronavírussal fertőzött beteg állapota jó. Azt is közölte, hogy felszabadítottak további ágyakat a Szent László kórházban, hogy el tudják látni az esetleges további betegeket.
Szlávikot arról is kérdezték, hogyan történhet meg az, hogy valakit akár egy nap után elengedtek a kórházból, míg másokat két hétig tartottak karanténban. Azt mondta, nem hibázott senki, mert protokollok szerint jártak el az orvosok, azt is mérlegelve, hogy merre jártak a koronavírus-gyanús emberek.
A karantén lehet otthon, épületben, stadionban
– vetette fel a főorvos, aki azt is elmondta, hogy a karantén hatósági intézkedés, de szakmai protokollok és eljárási rendek szerint döntenek arról, kiken végeznek el teszteket.
Szlávik János elmondta, hogy hamarosan magánlaboratóriumokban is kapható lesz koronavírusteszt, de továbbra is csak azt fogadják el hivatalos tesztnek, amit a Nemzeti Népegészségügyi Központ végez el.
A protokoll szerint nem kellett elvégezni a tesztet. De hangsúlyozom, a protokoll meg fog változni
– reagált arra az orvos, hogy a súlyos állapotban lévő idős debreceni férfi fiát (aki Olaszországban járt) teszt nélkül küldték haza, aztán valószínűleg ő fertőzte meg az apát.
Szlávik szerint a magyar protokoll 24 órán belül változni fog. Szerinte a teszt hamis biztonságérzetet ad, mert ez nem szűrés, hanem egy diagnosztikai módszer.
Az orvos a karantén elrendeléséről szóló kérdéseket azzal hárította el, hogy ez a járványügyi hatóságok feladata. Azt azonban elmondta, hogy az iráni diákok karanténja minden esetben újraindul, amikor olyanokkal érintkeznek, akik nincsenek karanténban.
Kiemelt képünkön: Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője (b) és Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház – Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2020. március 7-én.
MTI/Bruzák Noémi