Egy minnesotai nő, Jenny Teeson szívós munkával elérte, hogy az államban el tudják ítélni azokat, akik megerőszakolják házastársukat. Ugyanis meglepő lehet, de különféle jogi kiskapuknak köszönhetően, durván egy tucat amerikai államban továbbra sem büntethetőek a nemi erőszakot tevő házastársak.
Az NPR cikke szerint Teesont éveken keresztül olyan szexuális cselekedetekre kérte a férje, amelyeket a nő nem szívesen teljesített. A helyzet odáig fajult, hogy a férj többször bedrogozta a nőt, és akkor közösült vele, amikor eszméletlen volt. Ez onnan derült ki, hogy a férfi videófelvételeket is készített ezekről az aktusokról, amiket a nő később megtalált.
Teeson bírósághoz fordult a felvételekkel, ekkor derült ki, hogy az államban érvényben vannak olyan törvények, amelyek szerint ugyan nemi erőszaknak számít, ha egy házastárs követi el az erőszakot, azonban nem büntethető, ha az áldozat nem tudja bebizonyítani, hogy 30 napon belül más erőszakos cselekedet is történt, illetve az is garantálja a büntethetetlenséget, ha nem külön élnek a házastársak.
Az erőszaktevő férfit így csak a személyiségi jogok megsértéséért tudták elítélni: mindössze 30 nap után szabadult is a börtönből. Teeson nem hagyta ennyiben, és az állami törvényhozás minden szintjét végigjárta, bizottsági meghallgatásokra járt, aktivistaként harcolt az ügyéért, míg végül május elején ellenszavazat nélkül elfogadta a minnesotai törvényhozás, hogy kikerüljön ez a jogi kiskapu a minnesotai törvények közül. A minnesotai képviselők a voksolás után a szavazást helyszínen végigkövető Jenny Teeson felé fordultak, és vastapssal ünnepelték.
A házastársi nem erőszakkal 1979-ben kezdtek foglalkozni az USA-ban, amikor egy massachusettsi feleséget erőszakolt meg a férje. Ezután a nőjogi mozgalmak a kilencvenes évek elejére érték el, hogy mind az 50 tagállamban büntethető legyen a házastársi nemi erőszak, azonban a fent taglalthoz hasonló jogi kiskapuk még mindig több államban érvényben vannak.
Kiemelt kép: Minnesota Senate Media Services