Az űrhajósok nem változatosabb kosztra vágynak, néhány bébilábasfejű azért utazik velük, hogy segítségével megérthessük, miként viselkednek a bennünk rejtőző baktériumok az űrben.
Kutya, macska, hal már járt a súlytalanságban, azonban a kalmárok közül a május 15-én fellőtt állatok lesznek az első példányok. A kísérletre kiválasztott polipok az Euprymna scolopes nevű faj tagjai, eredetileg a Csendes-óceánban élnek. Érdekességük, hogy Vibrio fischeri baktériumokat hordoznak a magukban, melyek megvilágítják testüket.
A polipokon úgynevezett Foster-kísérletet hajtanak végre. Amikor a kis kalmár kikel, eredetileg a szervezete baktériumtól mentes. Az asztronauták 14 órával az Endeavour startja után fertőzik meg mesterségesen a testét a Vibrio fischerivel. Ezután 28 órát hagynak nekik, hogy elszaporodjanak bennük.
Sajnos a polipok küldetése itt véget ér, ugyanis ezután megölik őket, hogy a földi laboratóriumi vizsgálatokhoz megfelelő alanyul szolgálhassanak. Az Endeavour küldetése alatt bébilábasfejűek adják az életüket az emberi tudás gyarapításáért. Az eredmények kivizsgálása után ugyanis kiderül, mi történik az asztronauták bélflórájával a világűrben.
AJÁNLOTT LINKEK:
Tudj meg még többet az első űrpolipról! (New Scientist)
Eurpymna sclopes (Wikipedia)