Az mfor.hu szerint felemás képet mutat a K&H felmérése, amely a magyarok jelenlegi, jövőbeli egészségügyi állapotát vizsgálta. A 30-59 évesek 44 százaléka úgy véli, nyugdíjasként jóval kevesebb gondja lesz, mint az átlagnak. 14 százalék viszont biztos abban, 17 százalék pedig valószínűsíti, hogy meg sem éri ezt a kort.
17 százalék szerint egészségügyi állapotuk miatt kórházba kerülnek időskorukra és ugyanennyien tartják elkerülhetetlennek az otthoni ápolást nyugdíjasként. 15 százalék számol azzal, hogy egészsége miatt idős otthonba kell vonulnia.
A képet árnyalja, hogy a megkérdezettek valószínűleg nem 65 éves nyugdíjkorhatárral számolnak, hiszen három éve a többség 68 éves, a 25 év alattiak átlagosan 72 éves korhatárral számoltak.
A megkérdezettek 90 százaléka eddig megúszta komolyabb baleset nélkül, 78 százaléknak még komolyabb betegsége sem volt.
Jó fizetéssel jobb álom
Tízből hét ember dolgozik betegen (Kelet-Magyarországon 80%, a központi régióban 66% tesz így) és 70 százalék nem is szívesen megy orvoshoz. Szűrővizsgálatokra is csak 55 százalék – inkább a nők – járnak rendszeresen. Az idősebbek veszik komolyabban a megelőzést: az 50-esek kétharmada, a fiatalabbak alig fele fordul meg rendszeresen szűrővizsgálatokon.
Tízből hatan állították, hogy legalább napi 7-8 órát tudnak aludni. Minél magasabb valakinek a fizetése, annál többet tud aludni. Hetente a válaszadók kevesebb, mint fele sportol rendszeresen. Leginkább a harmincasok szakítanak időt a sportra, legkevésbé pedig a falvakban élőknek jut idejük a testmozgásra.
Kiemelt kép: 24.hu/Fülöp Dániel Mátyás