Sötét és mély hely a Bassiani. Alapos biztonsági ellenőrzés után engedik be az embert a tbiliszi Dinamo Arena stadionjának mélyére. Fény alig, nehezen látni az arcokat a sötétben, az építmény vasbeton gerendái között mint valami katakombarendszerben mászkálhat az ember. Ha már barlanghasonlat: a klub szíve egy nagyon tágas, széles, magas és hosszú terem, egy nagy barlang, amit eláraszt a füstgép mellékterméke és a sötét.
A Bassianiban arctalan mindenki, csak a techno létezik, senki sem szekíroz senkit, senki sem nyomul. Azonban a grúz (újonnan: georgiai) hatóságok szerint a technoklub nem az eltűnés és világból kimenekülés gótikus élményét adja, hanem az egész a drogról szól.
Sokat elmond a klubról, hogy Facebook-oldalán nagyítóval is alig találni olyan fotót, amin látható lenne bármelyik rendezvény vagy egyáltalán a belső tér. Azonban a legfrissebb kép épp ilyen, ez a legutóbbi, nagy vihart kavart rendőri razzia idején készült:
Special forses have blocked BASSIANI, musicians trapped in, the rightist are becoming more radical.sos. სპეცრაზმია შემოიჭრა კლუბში. ალყაშია დინამოს სტადიონი.
Közzétette: BASSIANI – 2018. május 11.
A rendőrség szombat kora reggel vonult be teljes fegyverzetben a Bassianiba, ami már a világ egyik leghíresebb technoklubjává vált, illetve a Café Gallery nevű szórakozóhelyre. A Resident Advisor cikke szerint a fő ok az volt, hogy
A klub mindent tagad, szerintük a halálesetek nem náluk történtek, és a gyanúsítások a jobboldal „vég nélküli lejárató kampányának” részei, hogy hiteltelenítsék a szórakozóhelyet. A rohamrendőrök állítólag 60 főt vettek őrizetbe, köztük a 2015 óta működő klub két alapítóját, Tato Getiát és Zviad Gelbahianit, utóbbit egyes pletykák szerint meg is verték a rendőrök. Később kiderült, semmilyen vád sem állt meg ellenük. Idővel napvilágot látott az is, hogy aki dílert elfogtak, azokat a klubokon kívül kapták el (állítólag három hónapos megfigyelő művelet után), így értelmetlen volt az erődemonstráció – írja a Guardian.
Video: #Bassiani nightclub co-owner detained by police. #Tbilisi, #Georgia pic.twitter.com/oNxsRLkYQe
— DFWatch (@DFWatch) May 11, 2018
Sa Pa, polgári nevén James Manning üzemeltette a dj-pultot, amikor a razzia bekövetkezett. Ő csak annyit észlelt, hogy pár rendőr megjelent a teremben, és már krétával rajzolták is körbe a bűnjeleket. Mindkét lerohant klubból arról számoltak be, hogy a rendőrök nekik szegezett fegyverrel kényszerítették őket, hogy álljanak a falhoz, volt aki azt hitte, terrortámadás történt a Dazed szerint. Mariam Murusidze, a Gallery korábbi bookere felháborodottan beszélt az Advisornak a történtekről. Szerinte az ország szovjet múltja és diktatorikus vezetése, valamint a jövője között feszül az alapvető ellentét.
Murusidze állítja, az időzítés nem volt véletlen: a parlament épp enyhített volna a drogtörvényeken, de a halálesetek és a razziák miatt ezt elhalasztották. Pedig a grúziai White Noise mozgalom (aminek egyik prominens tagját is bevitték a rendőrök) épp azt tűzte zászlajára, hogy a zéró tolerancia enyhüljön, ne csukjanak valakit évekre börtönbe egy kis adag narkó birtoklásáért. A 24.hu is írt róla tavaly ősszel, hogy a drogügy az alkotmánybíróságig is eljutott, ami szerint alkotmányellenes az, hogyha valakit kis mennyiségű marihuána fogyasztásáért megbüntetnek.
Kormány vs. technósok vs. szélsőjobb
A sztori ekkor még mindig a kékfény rovat egyik kiemelt híre lenne, semmi több, azonban arra már a világ nem technós része is felkapta a fejét, hogy másnap estére hatalmas tüntetés kezdődött a grúz parlament előtt, a széles és normál esetben nagyon forgalmas Sota Rusztaveli sugárúton. Több ezer fiatal vonult ki, majd kezdett a – nálunk az Oktogonról ismerős – táncolós tüntetésbe. A rohamrendőrök csak részben hagyták őket, akadtak összetűzések.
A Bassiani rendszeresen tartott queer bulikat, kiállt a nők egyenjogúsága és a melegek jogai mellett, emiatt régóta szúrta a konzervatív és persze a szélsőjobb szemét. Vasárnapra ezért tovább eszkalálódott a helyzet, feldühödt radikális jobboldali tüntetők akartak nekirontani a bulizva tiltakozóknak a Guardian szerint, azonban a rohamrendőrök némi dulakodással megállították őket.
We dance together, we fight together!!! #danceforfreedom
Közzétette: BASSIANI – 2018. május 12.
Szerintük a bulitüntetők „drogpropagandisták” és „szodomiták”, és felháborította őket, hogy egy grúz emlékművön is táncolt egy nő a tiltakozáson. Mindenesetre akik a rohamrendőrök gyűrűjén túl voltak, például hazafelé mentek, azokat többször körbevették radikálisok, és a megölésükkel fenyegetőztek. A technós tüntetőket végül a saját biztonságuk érdekében a rendőrök buszokkal vitték el a helyszínről, miközben a grúz miniszterelnök nyugalomra intett minden felet.
Külön fonák oldala a történetnek, hogy miközben a kormányzó Grúz Álom pártjának tagjai dicsérték a rendőrség eljárását, addig a tbiliszi polgármester által korábban a város éjszakai életének menedzselésére kinevezett Sergi Gvarjaladze elítélte azt és párbeszédre szólított fel. A grúz államfő is megszólalt a Georgia Today szerint, Giorgi Margvelasvili is fél:
Ezen a héten a politikai és adminisztratív cselekmények teljes összeomlását, valamint a hibák sorozatát láttuk, ami egy rajtaütéssel kezdődött és a későbbi fejlemények követték. Hogy tudtak mindezek elérni a polgári szembenállás ilyen tetőpontjára pár óra alatt? Ez a kérdés közvetlen választ kíván.
Végül Giorgi Gakharia belügyminiszter is bocsánatot kért a tüntetőktől a razziákért, sajnálkozva amiatt, hogy ha bárki veszélyben érezte a biztonságát miattuk. De szerinte a hatóság tagjait inzultáló tüntetőknek is bocsánatot kellene kérniük. A kormány más fronton is engedhet, a parlament házelnöke szerint egy, a felhasználókhoz humánusan, a dílerekhez kőkeményen viszonyuló új drogtörvényt is elfogadhatnak pár héten belül.
Eközben a Dazed szerint a globális elektronikus zenei szcéna is megmozdult a szabadságot hirdető Bassiani ügyében, sorra ítélték el a történetet dj-k, producerek, klubvezetők. Azonban Grúzia helyzete ennél összetettebb:
Az események biztosan nem állnak le: május 17-én a homofóbia elleni világnapon is felvonulás lesz, amihez akár a most és jövő szombaton is tüntető több ezres technobarát tömeg is csatlakozhat, miközben szintén több ezres ellentüntetésre is számítani lehet a grúz ortodox egyház támogatásával. A pattanásig feszült helyzetben nagyon könnyű lesz meggyújtani a kanócot.
(Kiemelt kép: Zurab Kurcikidze /MTI/EPA/)