Karmenu Vella, az EU környezetvédelemért felelős biztosa mára hívta össze a nitrogén-dioxidra és a részecskeszennyezésre vonatkozó levegőminőségi szabályokat rendszeresen megsértő tagállamok környezetvédelmi minisztereit – áll a Greenpeace Magyarország közleményében. Az érintett országok Magyarország, Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország, az Egyesült Királyság, Csehország, Szlovákia és Románia.
A mostani az utolsó lehetőség arra, hogy a tagállamok azonnali lépéseket tegyenek a szennyezettség csökkentéséért, máskülönben kereset indul ellenük az Európai Unió Bíróságán a légszennyezettségi határértékek túllépése miatt.
A részecskeszennyezés hatására évente több mint 10 000, a nitrogén-dioxid-szennyezés miatt pedig legalább 1 200 magyar hal meg idő előtt. A légszennyezés szív- és érrendszeri rendellenességeket, daganatos elváltozásokat, légúti megbetegedéseket és fejlődési rendellenességeket okozhat.
Magyarországon a részecskeszennyezés és a nitrogén-dioxid-szennyezés több mérési ponton is rendszeresen meghaladja az EU által megengedett értéket.
A budapesti Széna téren a NO2 órás határérték-túllépések száma például a megengedett 18 helyett 2016-ban és 2017-ben is 200 körül volt, Pécsett és Debrecenben pedig 100 körül
– írja a Greenpeace Magyarország. A részecskeszennyezés fő forrása a vegyes tüzelés, a legnagyobb gondot az illegális műanyag-, textil- és egyéb hulladékégetés jelenti. A nitrogén-dioxid-szennyezést főként a dízeljárművek váltják ki.
A Greenpeace Magyarország a Levegő Munkacsoporttal már 2016-ban kidolgozott egy javaslatcsomagot a helyzet javítására. A szervezet szerint azóta tettek lépéseket a Vidékfejlesztési Minisztériumnál, az eddigi intézkedések azonban nem elegendőek.
Azt várjuk a kormánytól, hogy járjon el azonnal és hatékonyan a levegőminőség javítása érdekében, a magyar lakosság egészségének védelmében
– mondta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.
(Kiemelt kép: Pixabay)